Wymyślili nowy sposób zarabiania na książkach. Polacy sprzedają za grosze najlepszą literaturę

Michał Michalski ma powód do zadowolenia. Bookrage jest coraz popularniejszy.
Michał Michalski ma powód do zadowolenia. Bookrage jest coraz popularniejszy. Facebook/Michał Michalski/Bookrage/fot. Agata Krajewska
E-booki w Polsce rosną, ale to dalej niewielki procent rynku wydawniczego. Nie zmienia to faktu, że są osoby, które potrafią zarobić na nich przyzwoite sumy. Jedną z nich jest Michał Michalski – jego portal z e-bookami, Bookrage, radzi sobie coraz lepiej. Teraz poszerza ofertę, o klasyczne, papierowe wydania książek. Odzew okazał się niesamowicie pozytywny.


Jak działa Bookrage? Cóż, to proste: na stronie pojawia się zestaw tytułów, spiętych jedną klamrą tematyczną (historia, ekonomia, współczesna polska literatura). Internauci mają dwa tygodnie na ich kupno. Zainteresowani płacą dowolną kwotę za zbiór książek. Jeśli przekroczą pewien próg, otrzymują bonus – zazwyczaj to dodatkowy tytuł. Co istotne, wydaną kwotę można rozdzielić między kilka podmiotów – autorów, serwis Bookrage czy wybraną przez Bookrage fundację. Wszystko to za pomocą intuicyjnych suwaków dostępnych na stronie.


Michał Michalski, pomysłodawca Bookrage, może pochwalić się naprawdę dobrymi wynikami. W zeszłym miesiącu do sprzedaży trafił pakiet książek pisarza Jakuba Ćwieka. Sprzedano go 1806 razy za kwotę bliska 70 tysięcy złotych. Również pakiet o Ameryce Łacińskiej, w ramach akcji Quickrage (dostępny tylko przez tydzień), sprzedał się za łączną kwotę ponad 10 tys. zł.

Co słychać w Book Rage? Ano ten miesiąc zakończyliśmy z drugim najlepszym wynikiem dochodu dla portalu w historii...

Opublikowany przez Michał Michalski na 25 lutego 2017
Teraz Michalski postanowił poeksperymentować z papierowymi książkami. Na stronie Bookrage do sprzedaży trafiła seria reportaży wydawnictwa Czarne. Przy okazji jednak zmienił sposób sprzedaży, który obowiązywał wcześniej.

– Wymyśliłem to w ten sposób: Robimy ograniczoną liczbę pakietów – w tym przypadku jest ich 500. Ustawiamy potem progi cenowo-liczbowe, trochę jak w crowdfundingu – tłumaczy w rozmowie z INN:Poland. – Pierwszy próg cenowy to 1 zł, w nim jest 20 sztuk. Jak się sprzeda te 20 sztuk, to pojawia się próg 5 zł, i tak co 20 sztuk zmienia się cena. Kto kupi szybciej, ten płaci mniej. W pierwsze 48 godzin sprzedało się 341 pakietów. – wylicza.


Obecnie za papierowe książki trzeba już zapłacić 120 zł, ale to i tak połowa ceny, którą trzeba byłoby wydać za kompletowanie pojedynczych publikacji. Co ciekawe, element crowdfundingowy polega na sprzedaży wszystkich dostępnych pakietów – jeśli nie zostaną sprzedane, książki wracają do wydawnictwa, a pieniądze do klientów. Michalski wierzy w swój pomysł.

– Jak „Czarne” usłyszało o moim pomyśle, byli bardzo zainteresowani. Mogą sprzedać tytuły, które nie są tak eksponowane w ich reklamach i przekazie marketingowym. Jednak nie tylko z nimi mam zamiar współpracować – nawiązałem już relacje z pięcioma innymi wydawnictwami. Także warto zaglądać na naszą stronę – zachęca. – Progi zaczynają się od złotówki po to, aby ludzie biedniejsi nie byli pozbawieni dostępu do legalnej, opłaconej kultury. Zależy mi na tym, aby ludzie uczyli się, że za kulturę, jak za każdą pracę, trzeba zapłacić – dodaje.

Napisz do autora: grzegorz.burtan@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0O nich będzie głośno. Stworzyli pierwszy inteligentny głośnik rozumiejący komendy po polsku
BIZNES 0 0Nigdzie nie uciekniesz przed wyższym ZUS. Po tym tekście zrezygnujesz z przenosin firmy do Czech
NAUKA 0 0Ludzie już planują przeprowadzkę na "Drugą Ziemię". Ekspert wyjaśnia, czy to możliwe
WYWIAD 0 0"Postarzałam się o 5 lat w ciągu roku". Polka skończyła Harvard, wróciła ze świetnym pomysłem na biznes
0 0Rozwiązanie problemu sortowania odpadów mieliśmy 20 lat temu. Teraz może pomóc miastom uniknąć kar
0 0W Polsce powstała "Szkoła Przyszłości". Można używać smartfonów na lekcjach i uprawiać ogródek
0 0Program "Milion Plus" dla szpitali to wyborczy bubel. Jest niczym plaster na krwawiącą tętnicę