Wymyślili nowy sposób zarabiania na książkach. Polacy sprzedają za grosze najlepszą literaturę

Michał Michalski ma powód do zadowolenia. Bookrage jest coraz popularniejszy.
Michał Michalski ma powód do zadowolenia. Bookrage jest coraz popularniejszy. Facebook/Michał Michalski/Bookrage/fot. Agata Krajewska
E-booki w Polsce rosną, ale to dalej niewielki procent rynku wydawniczego. Nie zmienia to faktu, że są osoby, które potrafią zarobić na nich przyzwoite sumy. Jedną z nich jest Michał Michalski – jego portal z e-bookami, Bookrage, radzi sobie coraz lepiej. Teraz poszerza ofertę, o klasyczne, papierowe wydania książek. Odzew okazał się niesamowicie pozytywny.


Jak działa Bookrage? Cóż, to proste: na stronie pojawia się zestaw tytułów, spiętych jedną klamrą tematyczną (historia, ekonomia, współczesna polska literatura). Internauci mają dwa tygodnie na ich kupno. Zainteresowani płacą dowolną kwotę za zbiór książek. Jeśli przekroczą pewien próg, otrzymują bonus – zazwyczaj to dodatkowy tytuł. Co istotne, wydaną kwotę można rozdzielić między kilka podmiotów – autorów, serwis Bookrage czy wybraną przez Bookrage fundację. Wszystko to za pomocą intuicyjnych suwaków dostępnych na stronie.


Michał Michalski, pomysłodawca Bookrage, może pochwalić się naprawdę dobrymi wynikami. W zeszłym miesiącu do sprzedaży trafił pakiet książek pisarza Jakuba Ćwieka. Sprzedano go 1806 razy za kwotę bliska 70 tysięcy złotych. Również pakiet o Ameryce Łacińskiej, w ramach akcji Quickrage (dostępny tylko przez tydzień), sprzedał się za łączną kwotę ponad 10 tys. zł.

Co słychać w Book Rage? Ano ten miesiąc zakończyliśmy z drugim najlepszym wynikiem dochodu dla portalu w historii...

Opublikowany przez Michał Michalski na 25 lutego 2017
Teraz Michalski postanowił poeksperymentować z papierowymi książkami. Na stronie Bookrage do sprzedaży trafiła seria reportaży wydawnictwa Czarne. Przy okazji jednak zmienił sposób sprzedaży, który obowiązywał wcześniej.

– Wymyśliłem to w ten sposób: Robimy ograniczoną liczbę pakietów – w tym przypadku jest ich 500. Ustawiamy potem progi cenowo-liczbowe, trochę jak w crowdfundingu – tłumaczy w rozmowie z INN:Poland. – Pierwszy próg cenowy to 1 zł, w nim jest 20 sztuk. Jak się sprzeda te 20 sztuk, to pojawia się próg 5 zł, i tak co 20 sztuk zmienia się cena. Kto kupi szybciej, ten płaci mniej. W pierwsze 48 godzin sprzedało się 341 pakietów. – wylicza.


Obecnie za papierowe książki trzeba już zapłacić 120 zł, ale to i tak połowa ceny, którą trzeba byłoby wydać za kompletowanie pojedynczych publikacji. Co ciekawe, element crowdfundingowy polega na sprzedaży wszystkich dostępnych pakietów – jeśli nie zostaną sprzedane, książki wracają do wydawnictwa, a pieniądze do klientów. Michalski wierzy w swój pomysł.

– Jak „Czarne” usłyszało o moim pomyśle, byli bardzo zainteresowani. Mogą sprzedać tytuły, które nie są tak eksponowane w ich reklamach i przekazie marketingowym. Jednak nie tylko z nimi mam zamiar współpracować – nawiązałem już relacje z pięcioma innymi wydawnictwami. Także warto zaglądać na naszą stronę – zachęca. – Progi zaczynają się od złotówki po to, aby ludzie biedniejsi nie byli pozbawieni dostępu do legalnej, opłaconej kultury. Zależy mi na tym, aby ludzie uczyli się, że za kulturę, jak za każdą pracę, trzeba zapłacić – dodaje.

Napisz do autora: grzegorz.burtan@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Są zarzuty dla zamieszanych w aferę SK Bank Wołomin. Jeden z największych przekrętów ostatnich lat
0 0Tak kantują turystów Holendrzy. Ujawniono skandal na kwiatowym targu
0 0Ważny rejestr, o którym mało kto mówi. Jeśli się nie wpiszesz, wlepią ci gigantyczną karę
0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)
0 0Nobel z ekonomii trafił w dobre ręce. Ci ludzie pomogli 5 milionom dzieci
0 0Zdobywca Nagrody Nobla: Nie oszukujmy się, nie skolonizujemy egzoplanet
KARIERA 0 0Rzuciła pracę programistki, żeby opiekować się cudzymi kotami. I świetnie na tym wyszła