Uber latami oszukiwał władze państw, w których działa. Aplikacja identyfikuje i pozwala ominąć urzędników

Uber od 2014 r. identyfikował urzędników i inspektorów jako osoby naruszające reguły użytkowania usługi.
Uber od 2014 r. identyfikował urzędników i inspektorów jako osoby naruszające reguły użytkowania usługi. Fot. Kuba Ociepa / Agencja Gazeta
Jak twierdzi amerykański dziennik „The New York Times” firma Uber w ostatnich latach realizowała zakrojony na globalną skalę program identyfikacji, inwigilacji i wprowadzania w błąd urzędników i inspektorów instytucji, opierających się ekspansji serwisu. Program był realizowany przede wszystkim poza Europą – w krajach, w których pojawienie się Ubera budziło największe kontrowersje.


Do realizacji sekretnego programu miało służyć narzędzie o nazwie Greyball – służące przede wszystkim (i oficjalnie) do zbierania informacji o osobach, które naruszyły reguły korzystania z usług Ubera.

Greyball miał zostać zaa

Napisz do autora: mariusz.janik@innpoland.pl

probowany przez prawników firmy i uruchomiony w 2014 roku. Jak twierdzą byli i obecni pracownicy Ubera, którzy zgodzili się rozmawiać z reporterami „The New York Times” narzędzie wciąż jest w użyciu. Dotyczy to przede wszystkim rynków nie-amerykańskich: Greyball jest w użyciu w Paryżu, w Chinach i Korei Południowej. Ale również na terytorium USA: w Bostonie czy Las Vegas.

Na podstawie zebranych przez Ubera informacji – a także bazując na innych źródłach – aplikacja zbiera informacje, oznacza i uniemożliwia dostęp do swoich usług osobom reprezentującym lokalne władze – m.in. urzędnikom wydziałów transportu czy inspektorom jednostek regulujących dany rynek.

Oficjalne oświadczenie, jakim Uber skwitował pytania „NYT”, jest lakoniczne. „Program ten odrzuca użytkowników, którzy naruszają nasze reguły użytkowania – czy to ludzi, którzy mogą fizycznie atakować kierowców, czy konkurentów próbujących zakłócić nasze działania, czy też oponentów, którzy w zmowie z urzędnikami przygotowują sekretne „punktowe” działania, mające zapędzić kierowców w pułapkę” - ucina pytania firma.


Napisz do autora: mariusz.janik@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.