W Warszawie wyrósł nowy Mordor. Nowa dzielnica finansowa jest potężniejsza niż biznesowe centra Poznania czy Katowic

Na Woli rośnie centrum biznesowe większe niż w Poznaniu czy Katowicach.
Na Woli rośnie centrum biznesowe większe niż w Poznaniu czy Katowicach. Fot. Franciszek Mazur, Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta
Na warszawskiej Woli działają już biurowce o łącznej powierzchni 600 tys. metrów kw.: większej niż w Łodzi, Katowicach czy Poznaniu. I będzie ich przybywać w tempie geometrycznym. Co więcej, wszystko wskazuje, że nie będą zionąć pustką – rozbudowa stołecznego metra i polowanie deweloperów na atrakcyjne grunty napędzają rozwój całej dzielnicy.


Okolica ma swoją nazwę: City Center West. Jej symboliczne granice wytyczają ulice Jana Pawła II, Karolkowa, Solidarności i Koszykowa. Całkowita powierzchnia tego obszaru to około 2,5 km kw.

Z opublikowanego właśnie raportu firmy doradczej CBRE wynika, że to dopiero początek. Już dziś zasób powierzchni biurowej w tym miejscu przekracza 600 tys. m kw., w 2017 r. przybędzie go relatywnie niewiele – kolejne 37 tys. m kw., ale już kolejne lata przyniosą gwałtowny rozwój: o niemal 223 tys. m kw. Wola odpowiada za czwartą część zabudowywanej w Warszawie powierzchni.

Na dodatek, to nie są – i zapewne nie będą – puste podłogi, mówiąc obrazowo. Współczynnik pustostanów dla nowej dzielnicy biznesowej sięga w tej chwili nieco poniżej 10 proc. - czyli jest niższy niż dla całej Warszawy (14 proc.). Większość niewynajętej powierzchni to zresztą przede wszystkim budynki starsze – administratorzy nowoczesnych biurowców na brak chętnych nie mogą narzekać.

W odróżnieniu od Mordoru na stołecznym Mokotowie, biznesowa dzielnica na Woli będzie mieć nieco inny charakter. „Większość nowopowstających projektów to obiekty wielofunkcyjne, które utworzą nowe przestrzenie publiczne” - piszą eksperci CBRE. - „Będą to m.in. ArtNoblin, Browary Warszawskie, teren centrum handlowego Jupiter, The Warsaw HUB, Plac Europejski wraz z The Warsaw Spire” - dorzucają, podkreślając, że nowy projekt może mieć rozmach rzadko spotykany w Europie.


Napisz do autora: mariusz.janik@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Czy można przeklinać w pracy? Odpowiedź jest bardziej skomplikowana, niż się wydaje
0 0Syn twórcy plastikowych toreb o intencji ojca. „Zostały wynalezione, by chronić planetę”
0 0Gdzie są podatki, tam zawsze będzie szara strefa. Tak wygląda "praca na czarno" w Polsce
0 0VAT na e-booki spadł, ceny ani drgną. Czytelnicy są wściekli, ale nie znają całej prawdy

INNSPIRACJE

0 0Polak rozkręcił świetny biznes w USA. Zdradza, jak radzić sobie z porażką i brakiem motywacji
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy

STARTUPY

0 0Amerykańskim naukowcom się nie udało, a one to zrobiły. Tak powstały innowacyjne kosmetyki
0 0Start-up chce zasilać samochody wodą i alkoholem. Ale trochę się zapędzili