Szykują się drastyczne podwyżki w Warszawie. Za parkowanie zapłacisz nawet 2,4 tys. zł

Parkowanie będzie w stolicy coraz droższe.
Parkowanie będzie w stolicy coraz droższe. Franciszek Mazur/Agencja Gazeta
Mieszkaniec strefy płatnego parkowania zapłaci za abonament na drugi samochód 2,4 tys. zł – informuje Gazeta Wyborcza. Cena za parkowanie pierwszego auta pozostanie bez zmian i ma wynosić 30 zł. Jest jednak jeden warunek – od 2020 r. będzie musiało to być auto ekologiczne.

Według wiceprezydent Renaty Kaznowskiej odpowiedzialnej za komunikację, wprowadzona w 1999 r. strefa płatnego postoju nie spełnia swoich założeń. Mieszkańcy dostali więcej abonamentów niż w Warszawie jest miejsc do parkowania. Według obliczeń Zarządu Dróg Miejskich opłat nie uiszcza nawet 1/4 parkujących.

ZDM chce, by cena abonamentu pozostała na poziomie 30 zł, ale tylko na jedno auto w rodzinie. I to tylko do 2020 r. Potem 2,4 tys. zł ma obowiązywać także na jedno auto pod danym adresem, jeśli nie będzie spełniać norm paliwa Euro 6. Chodzi tu o te środki transportu, które mogą przyczyniać się do powstawania smogu. Na tańsze abonamenty w tym przypadku mogą liczyć rodzice, którzy przewożą niepełnosprawne dzieci.

Według wiceprezydenta Michała Olszewskiego miasto buduje system zachęt, który ma wyeliminować z miasta samochody przyczyniające się do powstawania zanieczyszczeń. Chodzi tu także o zachętę do przemieszczania się po mieście innymi środkami niż samochód.


Wzrost ceny abonamentu za parkowanie to nie jedyny pomysł urzędników. Skłaniają się oni także do podniesienia ceny za godzinę parkowania w centrum czy ograniczenie czasu parkowania w Śródmieściu.

Żródło: wyborcza.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.