Naukowcy z PAN i UW oburzeni po wywiadzie doktora Kuleszy. "To nie jest matematyk, nie ma z nami nic wspólnego"

Budynek PAN.
Budynek PAN. Wikipedia/Daniel Matysiak
W środowisku akademickim zawrzało. Po opublikowanym na naszym portalu wywiadzie z dr Kamilem Kuleszą, na redakcyjne skrzynki trafiły wiadomości, krytycznie odnoszące się do tez, wygłoszonych przez naszego rozmówcę. Nadawcy to osoby związane z warszawskimi uniwersytetami. Z ich wypowiedzi wynika, że dr Kulesza rozpoczął własną, prywatną krucjatę, która z nauką nie ma nic wspólnego.

"To nie jest matematyk"
Przypomnijmy: w wywiadzie, który ukazał się 6 marca, dr Kulesza przedstawił polskie środowisko naukowe jako folwark, z którego korzyści czerpie wyłącznie wąska grupa profesorów. Zarzucił, że publiczne pieniądze są przepalane, a komercjalizacja nauki stoi na niskim poziomie. Do tego w kuluarach toczone są gierki, której ofiarami padają osoby spoza „układu”.

Jedną z osób, które negatywnie wypowiedziały się o treści artykułu, jest Piotr Nowak z Instytut Matematycznego Polskiej Akademii Nauk. W liście do redakcji napisał:

"Niestety stwierdzenia zawarte w tym wywiadzie są nieprawdziwe. W istocie pan Kulesza nie jest matematykiem, nie mówiąc już o byciu znanym. Matematycy to osoby osiągające wyniki naukowe w dziedzinie matematyki, zwyczajowo udokumentowane publikacjami w międzynarodowych pismach. Dorobek pana Kuleszy to 3 publikacje w lokalnych pismach, cytowane 0 razy.

Ponieważ przedstawili Państwo pana Kuleszę jako matematyka, jego oskarżenia mogą łatwo zostać odebrane jako odnoszące się do środowiska matematyków polskich lub warszawskich. Ponownie podkreślam, że nie ma on z tym środowiskiem nic wspólnego. Środowisko matematyczne w Warszawie kieruje się w swojej pracy i kierowaniu swoimi przedsięwzięciami wysokimi standardami międzynarodowymi. 


W moim osobistym odczuciu, niestety pseudo-rewelacje opisane w Państwa artykule są częścią jakiejś prywatnej krucjaty pana Kuleszy, stąd też jego tournee po mediach.  Być może dlatego też kolejnych dziennikarzy wprowadza w błąd dotyczący swojego statusu."

Na potwierdzenie swojej tezy, profesor Nowak przesłał również zrzut ekranu z bazy bibliograficznej MathSciNet Amerykańskiego Towarzystwa Matematycznego, dokumentującej publikacje matematyczne.
Z kolei inna wiadomość została wysłana przez osoba spoza dziedziny matematyki. Dr Ryszard Praszkier z Instytutu Studiów Społecznych Uniwersytetu Warszawski określa materiał mianem jednostronnego.

"Nie podważam zamysłu Pana Redaktora by pokazać zdanie jednej ze stron konfliktu – zostało to rzeczywiście ostro i bez ogródek zademonstrowane. Zastanawia mnie jednak brak choćby małej wzmianki, że zdanie oponentów (sądowych) bohatera artykułu może być też warte rozważenia; szczególnie, że rzucane są na nich zniesławiające oskarżenia. Jak sprawa by wyglądała, gdyby się okazało, że Pan dr Kulesza się jednak w wielu sprawach myli? Może warto, gwoli uzupełnienia obrazu, zamieścić wypowiedź strony oskarżanej przez p. Kuleszę? Może tez warto zacytować, dla równowagi, artykuł z Nature?
 
Jestem naukowcem z innej niż matematyka dziedziny, więc może się mylę, ale też w nauce są miary obiektywne tego, czy ktoś ma jakieś istotne osiągnięcia naukowe: wystarczy zobaczyć ilość publikacji w liczących się pismach (z wysokim tzw. impact factor) oraz ilość cytowań. O tych miarach decydują anonimowi recenzenci niezależnych pism (w systemie double blind), głównie amerykańskich, więc nie ma mowy o „sieci układów”."

Trzeba oddać, że autor wspomnianego powyżej artykułu prestiżowego czasopisma wypowiada się o polskiej nauce w bardzo pochlebnym tonie. Polska zajmuje 24. miejsce w globalnym rankingu, jeśli chodzi o jakość przeprowadzanych badań. Wymieniane są również instytucje, które odnoszą światowe sukcesy, jak Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie. Jednak w materiale pojawia się również problem, który piętnował dr Kulesza: konserwatywnego podejścia bardziej doświadczonej kadry oraz hierarchiczności samego systemu. To jednak ma się już zmieniać, bo ostateczną tezą jest to, że w Polsce coraz częściej świeci słońce nad głowami badaczy.

Napisz do autora: grzegorz.burtan@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.