Kiedy euro w Polsce? Morawiecki idzie wbrew linii partii

Wicepremier Mateusz Morawiecki
Wicepremier Mateusz Morawiecki Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Przedwczoraj prezes PiS Jarosław Kaczyński stwierdził, że wprowadzenie euro w Polsce mogłoby nastąpić wtedy, gdy osiągniemy poziom zamożności Niemiec, a więc za 75 lat. Wicepremier Morawiecki jest bardziej optymistyczny. "Może za 10 – 20 lat" – mówi.


Wicepremier Morawiecki idzie więc nieco pod prąd oficjalnej linii swojej partii, choć de facto odkłada dyskusję i decyzję o wejściu do strefy euro na bliżej nieokreśloną przyszłość.

Zdaniem Kaczyńskiego, który udzielił obszernego wywiadu Rzeczpospolitej, wejście Polski do unii monetarnej byłoby dla nas niekorzystne.

– Jeżeli ktoś wierzy, że na Zachodzie mamy samych dobrych wujków, którzy będą prowadzić politykę gospodarczą w naszym interesie, to mu gratuluję, ale radziłbym, by nie zajmował się życiem ekonomicznym – stwierdził prezes PiS.

Dodał, że o wejściu do strefy euro będziemy mogli mówić, gdy osiągniemy poziom 85 proc. niemieckiego PKB na mieszkańca. Według prognoz nastąpi to najwcześniej za 75 lat (w wersji bardzo optymistycznej za 37 lat, w pesymistycznej – nigdy).

Jednak według Morawieckiego na wejście do strefy euro możemy być gotowi za 10 – 20 lat. Podkreśla przy tym, że musi się na to zgodzić większość Polaków. – Istnieje natomiast sprzeczność z zapisem w polskiej konstytucji, która mówi, że środkiem płatniczym w Polsce jest złotówka. - Więc też to musielibyśmy w referendum rozstrzygnąć – mówił wicepremier.

Dodał, że „temat jest wielowątkowy”, oraz, że „tak szybko, jak byśmy weszli, tak szybko możemy tego żałować”. Uznał również, że wprowadzenie euro okazało się dla wielu krajów, głównie z południa Europy bardzo niekorzystne.

Źródło: TVN24BiŚ

Napisz do autora: konrad.baginski@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.