Lek na depresję masz w... lodówce. Znajdziesz go w każdym sklepie spożywczym

Jogurt na depresję? To bardziej możliwe, niż może się wydawać.
Jogurt na depresję? To bardziej możliwe, niż może się wydawać. FOT. ANNA JARECKA / AGENCJA GAZETA
Mówi się, że muzyka łagodzi obyczaje. Tymczasem wyniki ostatnich badań pokazują, że kultury bakterii, znajdujące się jogurcie, mogą łagodzić symptomy depresji.


Badania przeprowadzone przez naukowców z amerykańskiego Uniwersytetu Virginia skupiły się na korelacji między zawartością mikrobiomu jelitowego a nastrojem. Eksperci z Wydziału Medycznego uczelni wystawili laboratoryjne myszy na działanie silnego stresu. To powodowało, że u gryzoni pojawiły się objawy depresji.

Wtedy badacze dostrzegli, że w układzie pokarmowym myszy zmniejszyła się ilości bakterii Lactobacillus. Dlatego zaczęli karmić je pożywieniem, w których znajdowały się bakterie, które zanikły.

W efekcie objawy depresji prawie całkowicie ustąpiły. Dlaczego? Według dalszych badań, Lactobacillus mają wpływ na metabolizm kinureniny. To organiczny związek chemiczny, który może powodować rozwój zaburzeń afektywnych. Podniesienie jego poziomu w organizmie wywoływały objawy depresji. Jednak uzupełnienie niedoboru witamin sprawiło, że objawy te zaczynał zanikać.

To odkrycie o tyle ważne, że bakterie Lactobacillus to probiotyczny składnik jogurtu. Dlatego przyszłe badania będą skupiać się na tym, czy wywrą one podobny wpływ na organizm ludzki. Jeśli tak, zmiana diety może okazać się istotnym czynnikiem, który poprawiałby stan zdrowia i nastrój. A Polakom przydałaby się taka alternatywa – w 2015 roku wydaliśmy ponad 300 milionów złotych na leki na depresję.


Źródło: Science Daily

Napisz do autora: grzegorz.burtan@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.