Poważny błąd wyszukiwarki. Znak powstańczy to... symbol hitlerowski

Po wpisaniu w wyszukiwarkę Google haseł zawierających słowo „hitlerowski” na ekranie pojawiają się symbole Polski Walczącej
Po wpisaniu w wyszukiwarkę Google haseł zawierających słowo „hitlerowski” na ekranie pojawiają się symbole Polski Walczącej screen z google.com
Do ciekawej obserwacji doprowadził dziennikarzy "Rzeczpospolitej" zabieg, polegający na wpisaniu w wyszukiwarkę Google haseł zawierających słowo „hitlerowski”. Okazało się, że na ekranie pojawiają się wówczas symbole Polski Walczącej.


Algorytm Google jest bardzo pomocny w wielu sprawach. Dzięki niemu treści, które wpisujemy do wyszukiwarki są zazwyczaj dopasowane do naszych preferencji tj. widzimy na ekranie swojego komputera, to czego rzeczywiście szukaliśmy. Jak każdemu algorytmowi, daleko mu jednak do perfekcji.

Po wpisaniu w pole wyszukiwania takich haseł jak: „symbol hitlerowski”, „znaki hitlerowskie” czy „symbole hitlerowskie” i wejściu w zakładkę „grafika”, za każdym razem naszym oczom ukazywał się znak Polski Walczącej czyli tzw. kotwica. Dlaczego? Jedna z grafik prowadzi do strony internetowej poświęconej Szarym Szeregom, gdzie obok kotwic występują również sformułowania ze słowem „hitlerowski”, co prawdopodobnie myli algorytm. Stron z takich niefortunnym doborem przymiotników i zdjęć jest oczywiście więcej. Sytuacji nie poprawia fakt, że o sytuacji rozpisuje się coraz więcej portali, co może tylko umacniać błędne skojarzenie.

"Rzeczpospolita" ustaliła że internauci wysyłali już zgłoszenia w tej sprawie do Google'a. Amerykańska firma wciąż nie rozwiązała problemu. Jej przedstawiciel w Polsce, Piotr Zalewski, tłumaczy, że ręczne naprawianie algorytmu nie wchodzi w grę, bo „globalnie, każdego roku w Google'u wyszukiwanie są biliony haseł".


źródło: Rzeczpospolita

Napisz do autora: adam.sienko@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.