Ziobro ujawnia szczegóły wielkej afery. “Bezwzględne pozbawianie własności i wyrzucanie na bruk”

Zbigniew Ziobro odsłania kulisy afery mieszkaniowej w Gdańsku.
Zbigniew Ziobro odsłania kulisy afery mieszkaniowej w Gdańsku. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta
Gang wyłudzał na terenie Gdańska mieszkania w wyniku oszukańczych pożyczek. Prokurator generalny Zbigniew Ziobro przedstawił na briefingu efekty śledztwa wobec podejrzanych. Łącznie jest ich czternastu, postawiono im 73 zarzuty.


Wcześniej gdańska policja zatrzymała 14 osób podejrzewanych o oszustwa w celu przejmowania mieszkań w całej Polsce. Działali oni w zorganizowanej grupie przestępczej. Wprowadzali w błąd kredytobiorców albo wykorzystywali ich przymusowe położenie, udzielając pożyczek w zamian za podpisanie umowy kupna-sprzedaży lokalu, którego właścicielem byli pożyczkobiorcy. W wyniku tego mieszkania przejmowali sprawcy.

Przestępcy zawierali w latach 2010-2015 umowy pożyczki na kwoty do kilkudziesięciu tysięcy złotych pod zastaw. Chodzi o minimum 87 nieruchomości. Umowy miały zawierać ukryte odsetki, rażąco zaniżać wartość nieruchomości, którymi dysponowali pokrzywdzeni. Umowy były zabezpieczone przeniesieniem własności mieszkań na pożyczkodawców. Wynikiem tego było – jak wyraził się Ziobro – “bezwzględne pozbawianie własności i wyrzucanie na bruk”.

Umowy zawierano na 3 lub 6 miesięcy. Oprocentowanie miało wynosić od 10 do 20 procent, ale w praktyce sięgało 80 procent. Pokrzywdzeni nie mieli świadomości, że umowa notarialna opiewa na większą wartość pożyczki, ani zaniżania wartości nieruchomości nawet do 50 proc. ich rzeczywistej wartości.


Ziobro powiedział że w sprawie jest minimum 100 pokrzywdzonych, a być może nawet trzy razy więcej. Jak stwierdził, są podstawy, by przypuszczać, że bez zaangażowania notariuszy przestępstwa nie mogłyby mieć miejsca.

źródło: "Dziennik"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.