Ziobro ujawnia szczegóły wielkej afery. “Bezwzględne pozbawianie własności i wyrzucanie na bruk”

Zbigniew Ziobro odsłania kulisy afery mieszkaniowej w Gdańsku.
Zbigniew Ziobro odsłania kulisy afery mieszkaniowej w Gdańsku. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta
Gang wyłudzał na terenie Gdańska mieszkania w wyniku oszukańczych pożyczek. Prokurator generalny Zbigniew Ziobro przedstawił na briefingu efekty śledztwa wobec podejrzanych. Łącznie jest ich czternastu, postawiono im 73 zarzuty.


Wcześniej gdańska policja zatrzymała 14 osób podejrzewanych o oszustwa w celu przejmowania mieszkań w całej Polsce. Działali oni w zorganizowanej grupie przestępczej. Wprowadzali w błąd kredytobiorców albo wykorzystywali ich przymusowe położenie, udzielając pożyczek w zamian za podpisanie umowy kupna-sprzedaży lokalu, którego właścicielem byli pożyczkobiorcy. W wyniku tego mieszkania przejmowali sprawcy.

Przestępcy zawierali w latach 2010-2015 umowy pożyczki na kwoty do kilkudziesięciu tysięcy złotych pod zastaw. Chodzi o minimum 87 nieruchomości. Umowy miały zawierać ukryte odsetki, rażąco zaniżać wartość nieruchomości, którymi dysponowali pokrzywdzeni. Umowy były zabezpieczone przeniesieniem własności mieszkań na pożyczkodawców. Wynikiem tego było – jak wyraził się Ziobro – “bezwzględne pozbawianie własności i wyrzucanie na bruk”.

Umowy zawierano na 3 lub 6 miesięcy. Oprocentowanie miało wynosić od 10 do 20 procent, ale w praktyce sięgało 80 procent. Pokrzywdzeni nie mieli świadomości, że umowa notarialna opiewa na większą wartość pożyczki, ani zaniżania wartości nieruchomości nawet do 50 proc. ich rzeczywistej wartości.


Ziobro powiedział że w sprawie jest minimum 100 pokrzywdzonych, a być może nawet trzy razy więcej. Jak stwierdził, są podstawy, by przypuszczać, że bez zaangażowania notariuszy przestępstwa nie mogłyby mieć miejsca.

źródło: "Dziennik"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.