Koniec eldorado dla roszczeniowych programistów. Już niedługo rynek zaleją dziesiątki tysięcy kandydatów

Zabraknie w Polsce pracy na rynku IT
Zabraknie w Polsce pracy na rynku IT Fot. Kamil Kotusz / Agencja Gazeta
Programiści to najbardziej uprzywilejowana grupa zawodowa, która jest jednocześnie wyjątkowo roszczeniowa. Wszystko przez to, że na rynku wciąż brak specjalistów IT. Niedługo jednak skończy się eldorado, gdyż – jak pokazują statystyki – wielu specjalistów zostanie bez pracy.

Pisaliśmy, że rekruterzy wypowiadają się bardzo negatywnie o programistach, którzy mają niewiarygodne wymagania płacowe, a kiedy już łaskawie pojawiają się na rozmowie kwalifikacyjnej, to obrażają rekruterów. Programista nie weźmie pracy, bo nie chce mu się dojeżdżać do niej metrem. W najbliższym czasie dojdzie jednak do przeładowania rynku.

Liczby nie kłamią. Na przestrzeni lat 2011-2017 doszło do wzrostu z 27 tys. do 38 tys. przyjętych na studia informatyczne. Przyjęto w ostatnich pięciu latach łącznie ponad 170 tys. osób. Zapotrzebowanie na pracowników IT wyniosło w ubiegłym roku 50 tys., co pokazuje, że wielu specjalistów zostanie bez pracy.

Pamiętajmy przy tym, że różne firmy oferują darmowe kursy programowania, a później zatrudniają wybrane osoby. Coraz większą popularnością cieszą się także bootcampy, które w szybkim tempie pozwalają poznać tajniki kodowania. Są to intensywne kursy, podczas których uczymy się HTML, CSS i tak dalej.


Branża cieszy się dotychczas najwyższymi zarobkami, które przekraczają nawet 10 tys. miesięcznie. W 2016 roku najchętniej poznawano JavaScript (55,4 proc.), SQL (49,1 proc.) i Java (36,3 proc.). Są to od trzech lat najpopularniejsze języki programowania, co stabilizuje ich pozycję i jest pewnym wyznacznikiem przy wyborze języka do nauki.

Trzeba jednak pamiętać, że zawód programisty to nie zajęcia dla leniwych. – Wejście w programowanie to nie zabawa. To zajęcie wymaga nieustannej nauki, zdobywania doświadczenia. Choć nie da się ukryć, że i przyrost wynagrodzenia w relacji do doświadczenia i wiedzy jest kuszący – przekonuje w rozmowie z INN:Poland Bożena Jamka-Czyż, która kieruje projektem bootcampu dla programistów Reaktor.

źródło: Warszawska Wyższa Szkoła Informatyki
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Coraz częściej pod sztandarem walki z terroryzmem, w tym również cyberterroryzmem, przeprowadza się zmiany w prawie, które rozpoczynają dyskusję nad prawem do prywatności i wzajemnym stosunkiem obu wartości. Czy zawsze jednak mamy do czynienia z ingerencją w prywatność jednostki przy okazji zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa?

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.