W ZUS praktykant zarobi więcej niż gdziekolwiek. "Praca tu jest dużym wyzwaniem"

Między innymi Mateusz Morawiecki podpisał list intencyjny, który zagwarantował praktykantom ZUS wysokie stawki
Między innymi Mateusz Morawiecki podpisał list intencyjny, który zagwarantował praktykantom ZUS wysokie stawki Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta
ZUS ma coraz większe problemy ze znalezieniem pracowników. Z perspektywy zakładu sytuacja jest o tyle niepokojąca, że będzie miał on teraz ręce pełne roboty w związku ze zmianą wieku emerytalnego. Zatrudni więc ponad 1,4 tys. praktykantów – wszystko w ramach współpracy z państwowymi wyższymi szkołami zawodowymi. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczyło stypendia na łączną kwotę 20 mln zł, a to przekłada się na kwotę 2360 zł, którą co miesiąc będzie otrzymywał praktykant. W środę podpisano list intencyjny w tej sprawie, a program wystartuje we wrześniu.


Praktyki potrwają sześć miesięcy, a po tym okresie mogą zaowocować zatrudnieniem. ZUS chce przyjąć 1426 studentów z różnych państwowych wyższych szkół zawodowych z całego kraju.

– Jakość szkolnictwa wyższego będzie zależała od tego, w jaki sposób uda się je sprząc z potrzebami gospodarki. Program praktyk, który jest finansowany z Funduszy Europejskich, z jednej strony pozwoli studentom w zdobyciu doświadczenia, ale także będzie wsparciem w codziennej pracy ZUS. Chciałbym zwrócić uwagę, że program ten może stać się przykładem, jak przełamywanie tzw. Polski resortowej w praktyczny sposób ułatwia realizację bardzo ważnych celów, jakimi są coraz lepsza obsługa klientów ZUS, a także nastawienie uczelni na współpracę z rynkiem – przekonuje minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

– Ze swojej strony zapewniamy młodym ludziom możliwość zbudowania unikalnych, na rynku pracy, kompetencji w zakresie ubezpieczeń społecznych, a dodatkowo zdobycie doświadczenia w pracy w administracji publicznej. Zważywszy na fakt, że dziś administracja publiczna przechodzi ciągły proces profesjonalizacji i elektronizacji swoich usług, praca tu jest dużym wyzwaniem. Liczę, że duże grono studentów, którzy podejmą u nas praktyki, w przyszłości zechce podjąć pełnoetatowe zatrudnienie – mówi prezes ZUS.

Celem programu „Praktyk zawodowych w Państwowych Wyższych Szkołach Zawodowych” jest wypracowanie nowego modelu praktyk studenckich, który miałby przyciągnąć 7 tys. osób z uczelni zawodowych. Wartość całego projektu wynosi 136 mln zł. Wnioski przyjmuje się od marca 2016 r. do września 2918 r. Dotychczas wparcie otrzymały 32 szkoły wyższe.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.