Pracodawcy zaczną hałasować w biurach? To badanie studentek AGH zmienia nasze myślenie o wydajności pracy

Pracownicy open space'ów mają co do nich mieszane uczucia
Pracownicy open space'ów mają co do nich mieszane uczucia Grzegorz Celejewski
Ludzie, którzy na co dzień pracują w tzw. open space, czyli dużej otwartej biurowej przestrzeni, często narzekają na hałas, jaki generują ich otoczenie. Okazuje się jednak, że szum...może sprzyjać naszej efektywności.

O tym, że open space'y mają wiele wad, nie trzeba nikogo przekonywać. Pisaliśmy o tym np.
w tym miejscu. Jeden z głównych zarzutów, który rzekomo ma nam przeszkadzać w takiej organizacji przestrzeni biurowej okazuje się jednak zupełnie nietrafiony. Badanie studentek z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej pokazuje, że w niektórych przypadkach więcej decybeli, to lepsze wyniki.

Kobiety przebadały 35 pracowników biurowych. Osoby biorące udział w eksperymencie narzekały na to, że rozmowy prowadzone w ich sąsiedztwie nie pozwalają im się skoncentrować. Badaczki zasymulowały więc warunki panujące w prawdziwym open space, ustawiając dwa stanowiska pracy oddzielone od siebie ekranem. W rolę irytującego kolegi plotkującego ze znajomym tuż nad naszą głową, wcieliło się urządzenie emitujące głos lektora. W niektórych przypadkach studentki AGH dodawały do tego szum, który naśladował dźwięk pracującego klimatyzatora.

Co się okazało? Dodatkowy szum zwiększał wydajność pracowników o 15 proc. Według interpretacji studentek jest to związane z tym, że hałas „rozmywał” treść rozmów, dzięki czemu badanym łatwiej było się skupić na wykonywanych obowiązkach.

źródło: Crazy Nauka
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.