Poznaniak zbudował w piwnicy samochód i zwiedza Polskę za bezcen. Pokonanie 100 km kosztuje go...niecałe 9 zł

Krzysztof Przybek własnoręcznie zbudował samochód elektryczny
Krzysztof Przybek własnoręcznie zbudował samochód elektryczny facebook.com/EVgarage
Krzysztofowi Przybkowi żadne podwyżki cen na stacjach benzynowych nie są straszne. Poznaniak własnoręcznie zbudował samochód elektryczny i zwiedza za jego pomocą Polskę. Według jego wyliczeń pokonanie 100 kilometrów kosztuje go średnio 8,75 zł.


Przybek samochód napędzany akumulatorami zbudował we własnym garażu. Mężczyzna bazował na modelu Daihatsu Sirion pierwszej generacji, ale przerobił go praktycznie w całości – poza wstawieniem napędu elektrycznego, wymienił m.in. układ hamulcowy i zawieszenie. W rozmowie z portalem dziennik.pl Poznaniak oszacował, że całość kosztowała go ok. 57 tys. złotych.

Prace nad pojazdem trwały przez 23 miesiące. Teraz Przybek wybrał się na zwiedzanie północnej Polski. Opowiada, że swoją maszyną pokonał już bezawaryjnie 2 tys. kilometrów. Za ładowanie akumulatorów zapłacił w tym czasie 175 złotych.

Pojazd ma jednak pewne bolączki. Maksymalny zasięg to około 150 kilometrów, później Przybek musi zatrzymywać się i szukać źródła prądu. Ładowanie akumulatora ze zwykłego gniazdka elektrycznego trwa 7 godzin, mężczyzna korzystał jednak także z publicznych stacji ładowania.

Polak z wykształcenia jest akustykiem, a motoryzacją interesuje się się hobbystycznie. Dwa lata temu pracował w jednej z kalifornijskich firm, która zajmowała się konwersją samochodów na napęd elektryczny. – Do Elona Muska mi raczej daleko, jednak zależy mi na promowaniu pojazdów elektrycznych w Polsce – przyznaje skromnie.


Jego osiągnięcie, choć imponujące, i tak nie będzie jednak w stanie przebić wyniku Iron Warriors, Studenci z Politechniki Łódzkiej zbudowali bowiem auto, które na jednym litrze paliwa przejeżdża 837 km.

źródło: Dziennik
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.