Fiskus na potęgę nas szpieguje. Robi to według własnego widzimisię, nikt nie kontroluje pozyskanych danych

Fifkus nie jest zobowiązany do uzasadniania działań skierowanych na uzyskiwanie poufnych informacji.
Fifkus nie jest zobowiązany do uzasadniania działań skierowanych na uzyskiwanie poufnych informacji. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Operatorzy telekomunikacyjni, internetowi lub pocztowi stoją przed fiskusem otworem. Ten bowiem ma prawo do uzyskiwania poufnych informacji w celu wykrywania przestępstw skarbowych albo zapobiegania im. Nie jest jednak zobowiązany do uzasadniania takiego działania, a w praktyce nad pozyskiwaniem danych nikt nie sprawuje realnej kontroli. Obowiązujące w Polsce przepisy, które umożliwiają to wszystko fiskusowi, nie spełniają standardów wynikających z konstytucji i prawa międzynarodowego.


W praktyce brakuje kontroli nad pozyskiwaniem danych przez fiskus. Kontrolę sprawują teoretycznie sądy okręgowe, ale ogranicza się ona jedynie do przekazywania sądowi półrocznych sprawozdań. Sąd ma prawo tylko do zapoznania się z materiałami, które uzasadniają udostępnienie danych telekomunikacyjnych, pocztowych lub internetowych. Krajowa Rada Sądownictwa krytykowała takie rozwiązanie, a na problem zwracał także uwagę generalny inspektor ochrony danych osobowych.

– Problem polega na tym, że przepisy pozwalające fiskusowi na inwigilację nadal nie spełniają standardów wynikających z konstytucji i prawa międzynarodowego – przekonuje w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” Łukasz Mróz, prawnik w Antas Kancelaria Radców Prawnych i Doradców Podatkowych.

– Jest jeszcze jeden bardzo poważny zarzut: po zakończeniu czynności inwigilowanej osoby nie informuje się, że takie działania były w stosunku do niej prowadzone – dodaje.

Jak wyglądają statystyki? Resort finansów opublikował informacje, z których wynika, że w 2016 roku Wywiad Skarbowy najbardziej interesował się billingami (2,8 tys. zapytań), danymi abonentów (2,3 tys.), a nawet ich lokalizacją (714).

źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.