Rzuć wszystko i zostań programistą. Rząd namawia laików do kodowania za pomocą specjalnej oferty

Wsparcie od resortu rozwoju na przekwalifikowanie się i pracę jako programista wynosi 15 mln zł
Wsparcie od resortu rozwoju na przekwalifikowanie się i pracę jako programista wynosi 15 mln zł Fot. 123RF
Resort rozwoju walczy o to, by w Polsce było więcej programistów. Wprowadza więc specjalny program, zgodnie z którym osoby, które chciałyby się przekwalifikować i zostać programistami, otrzymają na ten cel pożyczkę na preferencyjnych warunkach.


Wnioski na nieoprocentowaną pożyczkę będą przyjmowane od połowy września. Resort rozwoju przeznaczy łącznie 15 mln zł dla kandydatów chcących zostać programistami. Na otrzymanie pieniędzy mają szansę pracownicy, którzy nie mają wykształcenia ani doświadczenia w sektorze technologii informacyjnej, a chcieliby się przekwalifikować. Pieniądze przeznacza się na szkolenia lub studia podyplomowe.

To jednak nie wszystko, bo rząd udzieli pożyczki także naukę języka angielskiego, a nawet pracy w grupie – rzeczy, które są kluczowe w zawodzie programisty. Organizator konkursu pomoże także w znalezieniu zatrudnienia w sektorze IT.

– Już teraz rynek wykazuje braki od 40 000 do 50 000 specjalistów, a ścieżka kariery specjalisty IT staje się atrakcyjna na rynku pracy, m.in. ze względu na wysokie wynagrodzenia i dodatki płacowe, na jakie może liczyć pracownik – informuje resort rozwoju.

Brak jednak informacji, jaka kwota przypadnie na jedną osobę. Zarobki na poziomie 5, 10, a nawet 15 tys. zł miesięcznie są standardem w branży IT. Wciąż jednak brakuje pracowników, którzy wypełniliby lukę na rynku. Rząd dostrzega problem i szykuje zmiany, które w dalszej perspektywie miałyby zapewnić wystarczającą liczbę specjalistów IT. Jedną z najbardziej rewolucyjnych zmian jest wprowadzenie obowiązkowego nauczania programowania już wśród pierwszoklasistów.


Informacje o programie znajdują się pod tym adresem.

źródło: Bankier.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.