Rzuć wszystko i zostań programistą. Rząd namawia laików do kodowania za pomocą specjalnej oferty

Wsparcie od resortu rozwoju na przekwalifikowanie się i pracę jako programista wynosi 15 mln zł
Wsparcie od resortu rozwoju na przekwalifikowanie się i pracę jako programista wynosi 15 mln zł Fot. 123RF
Resort rozwoju walczy o to, by w Polsce było więcej programistów. Wprowadza więc specjalny program, zgodnie z którym osoby, które chciałyby się przekwalifikować i zostać programistami, otrzymają na ten cel pożyczkę na preferencyjnych warunkach.


Wnioski na nieoprocentowaną pożyczkę będą przyjmowane od połowy września. Resort rozwoju przeznaczy łącznie 15 mln zł dla kandydatów chcących zostać programistami. Na otrzymanie pieniędzy mają szansę pracownicy, którzy nie mają wykształcenia ani doświadczenia w sektorze technologii informacyjnej, a chcieliby się przekwalifikować. Pieniądze przeznacza się na szkolenia lub studia podyplomowe.

To jednak nie wszystko, bo rząd udzieli pożyczki także naukę języka angielskiego, a nawet pracy w grupie – rzeczy, które są kluczowe w zawodzie programisty. Organizator konkursu pomoże także w znalezieniu zatrudnienia w sektorze IT.

– Już teraz rynek wykazuje braki od 40 000 do 50 000 specjalistów, a ścieżka kariery specjalisty IT staje się atrakcyjna na rynku pracy, m.in. ze względu na wysokie wynagrodzenia i dodatki płacowe, na jakie może liczyć pracownik – informuje resort rozwoju.

Brak jednak informacji, jaka kwota przypadnie na jedną osobę. Zarobki na poziomie 5, 10, a nawet 15 tys. zł miesięcznie są standardem w branży IT. Wciąż jednak brakuje pracowników, którzy wypełniliby lukę na rynku. Rząd dostrzega problem i szykuje zmiany, które w dalszej perspektywie miałyby zapewnić wystarczającą liczbę specjalistów IT. Jedną z najbardziej rewolucyjnych zmian jest wprowadzenie obowiązkowego nauczania programowania już wśród pierwszoklasistów.


Informacje o programie znajdują się pod tym adresem.

źródło: Bankier.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.