Nie zakładaj firmy w tym roku, bo tylko na tym stracisz. Nadchodzą ważne zmiany w przepisach

Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy Elżbieta Rafalska wypowiedziała się na temat zmiany w ZUS dla firm
Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy Elżbieta Rafalska wypowiedziała się na temat zmiany w ZUS dla firm Fot. Agnieszka Kosiec / Agencja Gazeta
Zakładanie w tym roku przedsiębiorstwa nie ma większego sensu, chyba że czujemy się bardzo pewnie pod kątem finansowym. Rząd szykuje bowiem ważną zmianę dla firm.


Przedsiębiorca, który otwiera własny biznes, może obecnie przez dwa lata opłacać preferencyjne stawki ZUS. Minimalna składka miesięczna dla nowego przedsiębiorstwa to 487,90 zł. Firmy działające dłużej niż 24 miesiące płacą z kolei miesięcznie 1172,56 zł.

Mniejsza składka zostanie jednak wydłużona do trzech lat. Wiadomo teraz, że nie obejmie ona już istniejących firm. Będzie dotyczyła wyłącznie tych przedsiębiorstw, które zostaną założone w 2018 r. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia przyszłego roku.

Oznacza to, że zakładanie jeszcze w 2017 r. firmy po prostu się nie opłaca. Co więcej, przedsiębiorstwa, które w styczniu 2018 r. będą miały dwa lata istnienia, zostaną niejako oszukane, bo będą zmuszone do płacenia większego ZUS.

Elżbieta Rafalska, minister pracy, rodziny i polityki społecznej, wypowiedziała się podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy na temat tych zmian. Stwierdziła, że gdyby rząd zaproponował je istniejącym firmom, to proponowany termin wejścia ustawy w życie zostałby przesunięty na 1 stycznia 2019 r.

Przedsiębiorstwa mają problem, bo często są zamykane po 24 miesiącach. Bywa, że ich założyciele przechodzą do szarej strefy lub rejestrują taką samą działalność gospodarczą, ale na inną osobę. Rafalska dodaje, że koniecznie jest wydłużenie „pasa startowego” dla przedsiębiorstw.


– Część z przedsiębiorców zawiesza lub rezygnuje z prowadzenia pozarolniczej działalności w 2 pierwszych latach jej prowadzenia. Proponuje się, by okres preferencyjnego opłacania składek na ubezpieczenia społeczne wydłużyć o rok, tj. do okresu 3-letniego. Dopiero po tym okresie osoby prowadzące pozarolniczą działalność zaczną opłacać składkę na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru wynoszącej 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia (obecnie po 2 latach) – brzmi nadchodząca zmiana.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby