Na polski rynek kapitałowy spadnie za chwilę lawina pieniędzy. Inwestorzy wybierają się na duże zakupy

Fundusze private equity i venture capital działające w naszym regionie mają do wydania 20 mld zł
Fundusze private equity i venture capital działające w naszym regionie mają do wydania 20 mld zł Robert Kowalewski/Agencja Gazeta
Fundusze private equity i venture capital działające w naszym regionie mają do wydania 20 mld zł – podaje Rzeczpospolita. Po wakacjach mają uruchomić ten kapitał, ożywiając rynek fuzji i przejęć.


Do tej pory fundusze zainwestowały w polskie spółki około 7 mld euro (prawie 30 mld złotych). Teraz ten wskaźnik może się jednak znacząco poprawić. Główne fundusze naszego regionu zapowiadają, że już za niedługo ruszą na zakupy i zaczną przejmować pakiety kontrolne firm z branży nowych technologii, dóbr konsumenckich i przemysłu. „Rzeczpospolita” zauważa, że wola powinna się znaleźć również po stronie sprzedających. W polskich przedsiębiorstwach dochodzi bowiem do zmiany pokoleniowej i część rodzinnych biznesów może zdecydować się na sprzedaż.

Wśród najbardziej aktywnych graczy po drugiej stronie powinien znaleźć się fundusz Advent International ( w kwietniu nabył 90 proc. udziałów w Integerze Rafała Brzoski), który w 2016 roku zebrał 12 mld euro. Nie wiadomo jednak jaką część zdecyduje się zainwestować akurat na polskim rynku. Oprócz niego dużym kapitałem dysponuje również Waterland (2 mld), MEP (1,45), Innova (600 mln) i Abris (0,5 mld).

Szósty na tej liście jest Enterprise Investors (300 mln euro), który zasłynął m.in. z inwestycji w polską sieć supermarketów Dino. – Polska gospodarka rośnie dzięki wzrostowi wydatków konsumenckich, a my konsekwentnie inwestujemy w branże powiązane z tym wzrostem – mówi prezes EI Jacek Siwicki. Dlatego też fundusz zainwestował niedawno w winiarską firmę Jantoń.


źródło: Rzeczpospolita
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Zrobił aplikację, bo chciał pomóc mamie. Okazała się takim hitem, że rzucił pracę i założył firmę
DZIEJE SIĘ 0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
DZIEJE SIĘ 0 0Przepis PiS-u na bezkarność. Człowiek partii na czele najważniejszego organu kontroli w państwie
BIZNES 0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł