Szach i mat. Google robi zamieszanie na rynku mobilnych płatności. Za wszystko zapłacisz... dźwiękiem

Google udostępniło aplikację Tez, która wykorzystuje technologię Audio QR
Google udostępniło aplikację Tez, która wykorzystuje technologię Audio QR Fot. YouTube
Google zaskoczyło. Stworzyło własną technologię, która pozostawiła daleko w tyle konkurencję, a cała jej siła tkwi w ultradźwiękach.

Chodzi o aplikację Tez (na razie dostępna tylko w Indiach), która wykorzystuje technologię Audio QR. Dzięki niej użytkownicy mogą przelewać pieniądze między urządzeniami za pomocą ultradźwięków. Google przekonuje, że to jego własna technologia.

Tez jest bezpłatnym portfelem mobilnym. Dzięki niemu łączymy telefon z kontem bankowym i bezpiecznie płacimy za zakupy w sklepach stacjonarnych i internetowych. Ponadto możliwe jest wykonywanie przelewów między użytkownikami za pomocą wspomnianego Audio QR.

Aplikacja działa na każdym telefonie, który jest wyposażony w mikrofon. Dużą rewolucją jest to, że „apka” nie wymaga technologii NFC – krótkoterminowej komunikacji, która pozwala na bezprzewodową wymianę danych na odległość nie większą niż 20 cm.

Indie zamieszkuje około 300 milionów użytkowników smartfonów, a większość nie posiada technologii NFC. Jest to związane z tym, że telefony NFC są zwykle znacznie droższe od tych, które nie mają takie technologii. Tez łączy aplikacje większości indyjskich banków na specjalnej platformie Unified Payments Interface, która jest wspierana przez rząd.

Gigant z Mountain View przekonuje, że płatności dokonywane i pobierane przy użyciu Unified Payments Interface okazują się bezpłatne dla konsumentów i małych kupców.

Przelewy z banku do banku są zabezpieczone przez platformę zabezpieczenia danych od Google o nazwie Tez Shield.

Aplikację znajdziemy na Androida i iOS. Google, poza Indiami, ma w planach wypuszczenie jej na takich rynkach, jak Wietnam, Indonezja czy Tajlandia.

O tym, że Google czy Facebook będą niedługo jak banki, piszemy tutaj.

źródło: fintek.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.