Jeszcze nie zaczęła się budowa, a wokół tej inwestycji już wrze. Ministrowie kłócą się o Centralny Port Lotniczy

Centralny Port Komunikacyjny w Baranowie jest na razie przedmiotem sporu. Jego stworzenie stało się niewiadomą
Centralny Port Komunikacyjny w Baranowie jest na razie przedmiotem sporu. Jego stworzenie stało się niewiadomą Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta
Dzisiejszy dzień miał być przełomowy, rząd miał zająć się koncepcją Centralnego Portu Komunikacyjnego. Tak się jednak nie stało. Budowa centralnego lotniska, które ma powstać w Stanisławowie w gminie Baranów, stoi na razie pod dużym znakiem zapytania.

Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. budowy Centralnego Portu Lotniczego, tłumaczy się, że został poproszony o ustalenie dodatkowych szczegółów związanych z planowaną inwestycją. Nie chodzi jednak o kwestie finansowe. Dodał, że decyzje dotyczące ewentualnego inwestora jeszcze nie zapadły. – Przez najbliższe dwa lata będziemy starali się zakończyć wszystkie kwestie przygotowawcze (...) i wtedy, za dwa lata dokonamy wyboru formuły finansowania – mówi w rozmowie z TOK FM.

Budowa centralnego lotniska stoi pod znakiem zapytania z zupełnie innego powodu. W tle pojawia się spór między ministrami. Pierwsza kwestia dotyczy tego, kto zapłaci za przygotowanie infrastruktury pod planowany port lotniczy. Druga zaś odnosi się do tego, kto ma kontrolować „superlotnisko”. Mikołaj Wild z kancelarii premiera wpadł na pomysł, by za budowę dojazdu kolejowego na nowe lotnisko odpowiadała nowo powołana spółka. Z kolei minister infrastruktury Andrzej Adamczyk chciałby, aby zajęły się tym Polskie Linie Kolejowe.

Jeśli natomiast chodzi o budowę dróg, to Adamczyk chce, żeby pieczę nad nią objęła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Zarówno Polskie Linie Kolejowe, jaki i Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podlegają właśnie Adamczykowi.

Mikołaj Wild jest przekonany, że projekt wróci na obrady rządu w najbliższym czasie. Wyjaśnia, że obecnie ok 40 proc. ruchu jest obsługiwana przez lotnisko Chopina, a po budowie CPK cały ruch zostanie przeniesiony do nowego portu. Dlatego teren lotniska Chopina zostanie wyłączony dla ruchu cywilnego.


źródło: rmf24.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.