Wrocławskie środowisko IT podjęło próbę połączenia sił i stworzenia projektu, którego efektem będą systemowe rozwiązania wpierające działalność organizacji pożytku publicznego.
Wrocławskie środowisko IT podjęło próbę połączenia sił i stworzenia projektu, którego efektem będą systemowe rozwiązania wpierające działalność organizacji pożytku publicznego. Foto: Pexels.com
Reklama.
Impreza odbędzie się w dniach 27 – 28 października we wrocławskim Centrum Technologii Audiowizualnych. Przed programistami stanie zadanie stworzenia prototypu aplikacji wspierającej działalność Fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową, która zainicjowała budowę kliniki Przylądek Nadziei.
Wydarzenie pod nazwą HopeIT hackathon to nowa inicjatywa wrocławskiego środowiska programistów i pierwszy krok do nawiązania stałej współpracy z organizacjami pożytku publicznego.
W Polsce pracuje obecnie ćwierć miliona specjalistów IT, ich umiejętności są wysoko oceniane. Zeszłoroczny globalny ranking serwisu HackerRank plasuje polskich specjalistów z tej branży na trzecim miejscu. Wrocławskie środowisko IT podjęło inicjatywę polegającą na połączeniu ich sił i stworzeniu projektu HopeIT. Jego celem jest stworzenie rozwiązania wpierającego działalność organizacji pozarządowych.
Podczas 24-godzinnego wydarzenia najlepsi programiści stworzą prototyp aplikacji, która dzięki nowoczesnym rozwiązaniom umożliwi szybkie pozyskiwanie środków finansowych dla podopiecznych Fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową.
Fundacja działa od 26 lat i przez ten czas pomogła tysiącom dzieci chorych na raka. Z jej inicjatywy powstał najnowocześniejszy w Polsce dziecięcy szpital onkologiczny – Przylądek Nadziei. Wykonuje on ponad połowę wszystkich transplantacji szpiku u dzieci w naszym kraju.
logo
– Dla nas równie cenne, jak darowizny do puszek i wpłaty na konto są talenty i kompetencje, które ofiarowują naszym dzieciom darczyńcy. Dlatego cieszę się, że do armii ludzi walczących o zdrowie i życie dzieci chorych na raka dołączają tak uzdolnieni i cenieni na całym świecie programiści – mówi Agnieszka Aleksandrowicz-Zdral, prezes Fundacji Na Ratunek.
– Wierzę, że uczestnicy HopeIT wspólnie wypracują rozwiązania, które będą wsparciem nie tylko dla naszej fundacji, ale i innych organizacji pożytku publicznego. Cały sektor NGO może działać głównie dzięki wsparciu darczyńców. Dlatego stworzenie narzędzi, które pozwolą skutecznie zdobywać środki na pomoc podopiecznym, jest tak ważne – dodaje.
Jak się zgłosić?
Rejestracja uczestników HopeIT hackhathon rozpocznie się dziś, 26 września br. i potrwa do
20 października. W wydarzeniu mogą wziąć udział zespoły liczące od 3 do 5 osób. Kształt i architektura konkursowej aplikacji będą ograniczone jedynie wyobraźnią programistów. W trakcie wydarzenia uczestnicy będą mogli konsultować się z przedstawicielami Fundacji, lepiej zrozumieć specyfikę i potrzeby trzeciego sektora.
Finalnie ma powstać produkt, który będzie dalej rozwijany w formule open source.
– Spodziewamy się, że w wydarzeniu może wziąć udział nawet setka programistów. Szykuje się mocny skład i bardzo wysoki poziom rywalizacji. Nokia jako partner wydarzenia będzie czuwać nad częścią merytoryczną przedsięwzięcia. Zadbamy także o dalszy los i rozwój tego projektu – mówi Bartosz Ciepluch, dyrektor wrocławskiego oddziału firmy Nokia, która jest partnerem merytorycznym wydarzenia.
Najciekawsze rozwiązanie i najlepiej odpowiadające potrzebom Fundacji zostanie wybrane przez specjalne jury, w którym zasiądą: Agnieszka Aleksandrowicz-Zdral – prezes Fundacji, Adam Badura – software architect z Nokia, Konrad Fuławka – innovation officer z Nokia, Adrian Czyczerski – dyrektor Meeting Application i Michał Leszczyński – redaktor naczelny magazynu „Programista”.
Głównym beneficjentem przedsięwzięcia jest Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową i dziecięcy szpital onkologiczny – Przylądek Nadziei.
Wszystkie szczegóły znajdziecie na stronie www.hopeit.pl oraz na profilu na Facebooku.