Morawiecki znalazł sposób, by masło nie było droższe od ośmiorniczek. Zwątpicie, kiedy dowiecie się, co wymyślił

Mateusz Morawiecki sygnalizuje zmiany, które mogą sprawić, że masło będzie tańsze od ośmiorniczek
Mateusz Morawiecki sygnalizuje zmiany, które mogą sprawić, że masło będzie tańsze od ośmiorniczek Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta oraz Marek Podmokły / Agencja Gazeta
Ceny masła poszybowały w górę, a przez to bardziej opłacalne stało się smarowanie chleba ośmiorniczkami. Matusz Morawiecki mówi temu basta.

1 kg mrożonych ośmiorniczek to wydatek rzędu 32,90 zł, z kolei 1 kg masła kosztuje 34,95 zł. Zauważył to absolwent studiów doktoranckich Uniwersytetu Warszawskiego, Rafał Mundry, który podzielił się swoją obserwacją na Twitterze.

– Wychodzi na to, że taniej robić kanapki do szkoły z ośmiorniczką – przekonuje. Mundry zrobił w sklepie zdjęcie kostki masła (200 g) za 6,99 zł. Nie jest to jednak rekord, ceny bywają bowiem jeszcze wyższe i sięgają nawet 10 zł za 200 g.

W tym wszystkim ważną rolę może odegrać Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister finansów, który z uporem maniaka dąży do zebrania jak największych środków z podatku VAT. – Od skuteczności poboru podatku od towarów i usług (VAT) zależy cały budżet – podkreślał podczas odbywającej się w Sejmie, konferencji podsumowującej 25 lat obowiązywania w Polsce podatku od towarów i usług.
Morawiecki wspomniał bowiem o opodatkowaniu krabów czy homarów, które objęte są najniższą stawką VAT. – Kraby, krewetki nie są podstawowym daniem. Nie muszą mieć niższego VAT-u – dodaje.

Najwyraźniej, minister finansów uznał, że sprzedaż owoców morza nie przynosi oczekiwanych wpływów do kasy państwa. Być może do podjęcia decyzji natchnął go wpis w mediach społecznościowych o ośmiorniczkach i maśle.
Jeśli Morawiecki doprowadzi do podwyższenia VAT-u na owoce morza, okaże się, że masło wygra wojnę cenową z ośmiorniczkami.

Morawiecki wspomina, że w ubiegłych latach urzędnicy, zamiast zajmować się walką z przestępcami od VAT-u, zajęci byli m.in. piekarzem, który rozdawał pieczywo ubogim i nie płacił podatku.

– Wpływy z podatku od towarów i usług (VAT) mogą w tym roku przekroczyć 150 mld zł wobec zaplanowanego w budżecie poziomu 143,5 mld zł. Na ten rok założyliśmy, że wyniosą one 143,5 mld zł, może wyniosą 148 mld, a być może nawet przekroczymy 150 mld zł – podsumowuje.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.