Kryzys gospodarczy, brak zaufania do elit, migracje spowodowały, że fala populizmu i nacjonalizmu, zalała nie tylko Europę. To dowód na to, że model gospodarczy i społeczny szwankuje. Naszym zadaniem jest bronić wartości europejskich i dorobku ostatnich dekad – takim memento przywitała gości tegorocznego Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie prezydent Konfederacji Lewiatan, Henryka Bochniarz. Na prestiżowej konferencji spotkali się przedstawiciele biznesu, polityki i mediów. Wśród patronów medialnych wydarzenia jest również INN:Poland.
Solidarność i dialog, także z tymi, którzy myślą inaczej, sfrustrowanymi i niezadowolonymi – tak Henryka Bochniarz definiowała priorytety, jakimi powinni się kierować liderzy polskiej przedsiębiorczości. – Musimy ich przekonywać i tłumaczyć, jakie znaczenie mają wartości europejskie – dodawała.
Nuty pesymizmu, która przebijała się w pierwszych wystąpieniach podczas EFNI należało się spodziewać. Już w ubiegłym roku goście konferencji rozjeżdżali się do domów w minorowych nastrojach: widmo Brexitu przyoblekło się wówczas w materialną formę, marsz populizmu przez Europę nie podlegał większej wątpliwości, izolacyjne nastroje dopełniały obrazka. Dlatego zapewne tegoroczne, siódme już, Forum zostało opisane przewodnim tematem „Świat na nowo. Globalizm, bilateralizm, patriotyzm gospodarczy? Wyzwania dla biznesu”.
Tegoroczna edycja EFNI jest zatem nieco bardziej optymistyczna – nie sprowadza się do konstatacji, że „źle się dzieje” lecz mobilizuje wokół szukania i dyskusji o tym, jak z obecnych kłopotów wybrnąć. Markus Beyrer, szef BusinessEurope, przekonywał zatem, że w ciągu minionych dwunastu miesięcy wiele udało się w Brukseli zmienić, ruszyły reformy UE i poprawiła się koniunktura. Z kolei przedstawiciele polskiego biznesu i polityki przekonywali, że Unia to również Polska. – Budujemy Unię Europejską w takim samym stopniu, jak każde inne państwo członkowskie. Mamy wpływ na kształt jej instytucji i podejmowane decyzje – mówiła prezydent Konfederacji Lewiatan. Prezydent Sopotu apelował z kolei o solidarność z tymi, którym jest źle: uchodźcami.
W EFNI nie chodzi tylko o dyskusje lecz też wskazanie przykładów i autorytetów, których radami i refleksjami można i warto się dzielić. W tej dziedzinie postanowiono podczas EFNI wyróżnić firmę Maspex, która otrzymała nagrodę Emerging Market Champion – przyznawaną od czterech już lat firmom z sukcesem rozwijającym się za granicą – za dynamiczny rozwój zagraniczny, obejmujący m.in. przejmowanie w innych krajach rozpoznawalnych na tamtejszych rynkach marek. Wyróżniono też inwestującą w Polsce firmę z rynków wschodzących – w tym roku był to koreański LG Chem, producent akumulatorów.
Laureatem tegorocznej nagrody EFNI był z kolei słynny brytyjski historyk, specjalizujący się w historii Polski i Europy Środkowej: prof. Norman Davies. Badacz z University of London otrzymał ją za promowanie wartości europejskich. Niestety, dziś na Wyspach osoby o tak proeuropejskiej postawie są w mniejszości. – Boję się, że Brexit unicestwi Zjednoczone Królestwo, boje się, że ono nie przeżyje tej choroby. Natomiast Polska poradzi sobie z obecnymi problemami – komentował prof. Davies w rozmowie z przewodniczącym Rady Programowej EFNI, byłym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego i premierem RP, Jerzym Buzkiem.
Goście EFNI będą do piątku zastanawiać się nad wyzwaniami dla Polski i Europy oraz tym, jak najlepiej się do nich przygotować. Tak, jak zdefiniowano to w temacie tegorocznej edycji konferencji: spróbują odpowiedzieć, czy mamy do czynienia z renesansem państw narodowych i przedefiniowaniem idei wolnego rynku, czy państwo dobrobytu można pogodzić z innowacyjnością oraz jak rozmaite trendy będą zmieniać Polskę. Najciekawsze z tych debat trafią na strony INN:Poland.