Morawiecki już wie, kto ciągnie w dół naszą gospodarkę. Cel ataku w myśl zasady: „Na pochyłe drzewo każdy może wskoczyć”

Minister Finansów Mateusz Morawiecki podczas wizyty w gdańskim terminalu kontenerowym podzielił się swoimi opiniami na temat zamieszania wokół budzących kontrowersje „ustaw sądowych”
Minister Finansów Mateusz Morawiecki podczas wizyty w gdańskim terminalu kontenerowym podzielił się swoimi opiniami na temat zamieszania wokół budzących kontrowersje „ustaw sądowych” Kornelia Głowacka-Wolf/Agencja Gazeta
Minister Finansów Mateusz Morawiecki podczas wizyty w gdańskim terminalu kontenerowym podzielił się swoimi opiniami na temat zamieszania wokół budzących kontrowersje „ustaw sądowych”. I, co raczej nie dziwi, nie miał dla przedstawicieli tego zawodu żadnego dobrego słowa.

– System sądowniczy, w opinii zresztą wielu raportów międzynarodowych, stanowi kulę u nogi rozwoju gospodarczego i chcemy go uefektywnić i jak najgłębiej zreformować – powiedział Mateusz Morawiecki.

Wicepremier nie omieszkał wbić przy tym szpili Sądowi Najwyższemu. Morawiecki narzekał, że widzi w nim dzisiaj tych samych sędziów, którzy skazywali jego kolegów w latach 80. na kary więzienia za działalność polityczną. – Sądzę, że bardzo wielu ludzi przyzna, że już najwyższy czas, żeby ci ludzie odeszli z Sądu Najwyższego – zaapelował.

Szef resortu finansów zauważył również, że Polska wydaje na wymiar sprawiedliwości 1,8 proc. swojego budżetu, podczas gdy średnia dla Unii Europejskiej to 0,7 proc. – Kilka miliardów złotych marnotrawimy na sądy, które wydają wyroki bardzo wolno i w opinii wielu, bardzo wielu, ludzi – niesprawiedliwie lub średnio sprawiedliwie – wytykał.

Z punktu widzenia Morawieckiego sędziowie są wygodnym obiektem ataku. Ta grupa zawodowa od miesięcy jest celem ofensywy medialnej rządu, która ma na celu zmniejszenie jej wiarygodności.

Niedawno pisaliśmy o tym, że z kieszeni państwowych spółek na kampanię billboardową wymierzoną w polskie sądownictwo zostało wydanych 19 mln złotych. To więcej niż miała kosztować kampania prezydencka Andrzeja Dudy.

Wokół ustaw, które mają zreformować polskie sądy znów jest głośno ze względu na nowe projekty zmian, zaprezentowane przez prezydenta. Ich przygotowanie zostało zapowiedziane w lipcu po zawetowaniu przez Dudę projektów o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa autorstwa PiS.


źródło: TVN24bis/PAP
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.