Po raz pierwszy Morawiecki pokazał ludzką twarz. Imprezowicze będą go całować po rękach

Mateusz Morawiec chce obniżyć podatek akcyzowy dla browarów
Mateusz Morawiec chce obniżyć podatek akcyzowy dla browarów Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta
Mateusz Morawiecki zdradził, że resort finansów rozważa obniżenie podatku akcyzowego dla browarów. Jednak nie wszystkich, tylko tych, które produkują do 200 tys. hektolitrów piwa rocznie.

Morawiecki przekonuje, że Czechy czy Niemcy mocno wspierają swoje krajowe sektory browarnicze, a inaczej jest w Polsce. – My nie potrafimy regulacyjnie wniknąć w tę branżę, żeby wspierać wzrost polskich małych browarów. Tymczasem one same rosły bez tego wsparcia. Dlatego chcemy zrobić tak, żeby do 200 tys. hektolitrów rocznej produkcji akcyza była względnie obniżona w porównaniu do obecnego stanu – przyznaje.

Decyzja wydaje się odważna i w dalszej perspektywie może przynieść rozwój rodzimego browarnictwa. A to przełoży się na zyski budżetu państwa. Wystarczy wspomnieć, że jesteśmy w czołówce Europy pod kątem produkcji piwa i wpłacanych do budżetu państwa pieniędzy z tytułu akcyzy.

Browary wpłacają co roku do budżetu 3,6 mld zł z tytułu akcyzy. To oznacza, że jedna trzecia wpływów z tego podatku od alkoholu pochodzi ze sprzedaży i produkcji piwa. Mniejszy podatek przełoży się zapewne na spadek cen złotego trunku.

Jeszcze na początku października wicepremier powiedział, że Ministerstwo Finansów chce wprowadzić zerową stawkę akcyzy na cydr i zrezygnować z obowiązku banderolowania butelek. Takie rozwiązania są stosowane m.in. na Cyprze, Słowacji, Hiszpanii czy Włoszech.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...