Nad Bałtykiem powstało eldorado dla podatników. Dzięki tym zmianom ludzie zyskają masę pieniędzy

W Estonii wprowadzony zmiany w kwocie wolnej od podatku
W Estonii wprowadzony zmiany w kwocie wolnej od podatku Fot. Pixabay.com
Rząd niedużego państwa nad Bałtykiem wyciąga rękę do swoich obywateli. Znacząco zwiększa kwotę wolną od podatku.

Estoński rząd zaakceptował projekt budżetu, który zakłada zwiększenie kwoty wolnej od podatku o 178 proc. od dotychczasowej. Dla Polaków brzmi to jak bajka. Nad Bałtykiem kwota wolna wzrośnie bowiem do 6 tys. euro rocznie, czyli ok. 25,5 tys. zł.

Jak się to ma do sytuacji w Polsce? Od 1 stycznia 2018 r. w Polsce będzie obowiązywała nowa kwota wolna od podatku. Z 6 tys. i 600 zł skoczy do 8 tys. zł. Dlatego osoby, których dochody wyniosą 8 tys. zł lub mniej, nie zapłacą podatku.

– Podniesienie kwoty wolnej od podatku oznacza, że zostaje nam więcej pieniędzy w kieszeni z wynagrodzenia, ale ponadto podniesienie kwoty wolnej stymuluje rynek pracy – mówi Naczelnej Redakcji Gospodarczej Joanna Narkiewicz-Tarłowska, dyrektor w Dziale Prawno-Podatkowym PwC.

Osiągając obecnie dochody w przedziale 6,6-11 tys. zł, kwota wolna stopniowo spada do poziomu 6,6 tys. zł. Jest tzw. degresywna i obliczamy ją według specjalnego wzoru.

Wszyscy, którzy zarabiają z kolei powyżej 11 tys. zł, lecz mniej niż 85 tys. i 528 zł, mają prawo do skorzystania z kwoty wolnej w wysokości 3091 zł – w praktyce daje to pomniejszenie podatku o 556 zł i 02 gr.

Osobom, które zarabiają więcej, kwota wolna od podatku nie przysługuje.

źródło: Kresy.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...