We Wrocławiu powstał prototyp aplikacji pomagający w zbieraniu pieniędzy dla podopiecznych Fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową. Bodaj pierwszy polski hackathon społeczny zakończył się sporym sukcesem, zwycięski projekt wchodzi w fazę dalszego rozwoju.
Zadanie programistów podczas wydarzenia o nazwie HopeIT Hackathon polegało na stworzeniu prototypów aplikacji, które mają wspierać szybką i efektywną zbiórkę środków finansowych potrzebnych na leczenie podopiecznych fundacji oraz podtrzymywać kontakt z darczyńcami.
Zwyciężył pomysł zespołu Bydlaki, „Kosmolog”. Jego autorzy przyjęli konwencję podróży kosmicznej.
– Większość aplikacji crowdfundingowych pokazuje ludzkie nieszczęścia i używa formalnych sformułowań, jak „wpłaty pieniężne” czy „przelewy”. My doszliśmy do wniosku, że może warto pójść w trochę innym kierunku, że może warto skupić się na tym, co możemy dzieciom przekazać. Może możemy dać im marzenia? Może możemy te marzenia spełnić? – mówił pomysłodawca, Marcin ze zwycięskiego zespołu.
Wedle tego pomysłu użytkownik ma do wyboru dwie formy wsparcia pieniężnego. Błyskawiczne podróże teleportem, czyli szybka wpłata w dowolnej kwocie, oraz ekspedycje, długoterminowe zobowiązania.
– Przygotowaliśmy trzy predefiniowane ustawienia: Misja na Marsa, Pierścienie Saturna i inspirowane twórczością Stanisława Lema Dzienniki Gwiazdowe. Oczywiście takich scenariuszy może być więcej – dodaje Marcin.
Organizatorzy postanowili dodatkowo nagrodzić dwie drużyny: Kapibary i NewHope. Zwycięzcy dostali nagrodę w wysokości 10 000 złotych, dwa wyróżnienia wiążą się gratyfikacjami po 2 500 złotych.
– Każdy z projektów miał fajne elementy, które nam się podobały. Finalny produkt powinien połączyć wszystkie najlepsze cechy pozostałych pomysłów. Musieliśmy dzisiaj wybrać jeden prototyp, ale z każdego można wybrać super rozwiązania – uzasadniał tę decyzję Adam Badura, jeden z jurorów HopeIT.
Zakończony właśnie HopeIT Hackathon to dopiero pierwszy etap projektu. Teraz wchodzi on w nową fazę, w trakcie której wyklaruje się ostateczny kierunek rozwoju aplikacji oraz skład zespołu. Przez kolejne miesiące będzie on pracował nad dokończeniem aplikacji zgodnie z ideą open source. Każdy zainteresowany dopisaniem swojej linijki kodu będzie mógł dołączyć do drużyny, pracującej nad projektem i zaproponować wsparcie.
Po zakończeniu prac oprogramowanie trafi do Fundacji. Obecnie opiekę merytoryczną nad projektem sprawować będzie Nokia.
Agnieszka Aleksandrowicz, prezes Fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową, jest bardzo zadowolona z rezultatów hackathonu.
– Ten hackathon to dla nas coś absolutnie wyjątkowego. Nigdy nie braliśmy udziału w podobnym projekcie, nie byliśmy też beneficjentem czegoś tak wyjątkowego. Jesteśmy szczęśliwi i czujemy się wyróżnieni, że to właśnie nasza Fundacja będzie mogła czerpać z pomysłu, który urodził się przez ostatnie 24 godziny – mówiła tuż po finale.
Celem projektu HopeIT jest zacieśnienie współpracy między sektorem IT i organizacjami pożytku publicznego oraz wypracowanie nowoczesnych rozwiązań służących działaniom dobroczynnym czy związanych z funkcjonowaniem społeczności lokalnych. Nokia, organizator projektu, już zapowiada kolejne edycje HopeIT.
– Jestem absolutnie przekonana, że ten projekt zmieni świat wielu naszych podopiecznych. Zmieni też sposób zbierania pieniędzy i będzie miał wpływ na kontakty z naszymi darczyńcami – podsumowała Agnieszka Aleksandrowicz.