Nowy wirus komputerowy zaatakował smartfony z Androidem. Tym razem wybrał wyjątkowo perfidną „przykrywkę”

Komornicy nie mają prawa blokować dostępu do urządzeń, w tym komputerów czy telefonów.
Komornicy nie mają prawa blokować dostępu do urządzeń, w tym komputerów czy telefonów. Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Gazeta
Nie ma tygodnia, żeby do naszych komputerów i telefonów nie próbowali dorwać się hakerzy – zwłaszcza autorzy oprogramowania ransomware, czyli blokującego pliki i żądającego okupu. Teraz przestępcy postanowili stworzyć sobie nową legendę: udają komorników.

Nie ma żartów. „Krajowa Rada Komornicza ostrzega o kolejnym sposobie na wyłudzenie pieniędzy. Oszustwo polega na blokowaniu telefonów komórkowych bądź innych urządzeń elektronicznych pod pozorem posiadania, przeglądania lub rozpowszechniania niedozwolonych treści, a następnie żądaniu zapłaty rzekomej grzywny na rzecz Krajowej Rady Komorniczej (Elektronicznego Androidowego Komornika) w celu odblokowania” – informuje instytucja reprezentująca polskich komorników w komunikacie.

Elektroniczny Androidowy Komornik, bez względu jak pokraczną nosi nazwę, jest groźny. – „W rzeczywistości chodzi o hakerską działalność przestępczą typu ransomware, polegającą na infekowaniu urządzeń elektronicznych wirusem, który powoduje blokadę ich działania, a następnie żąda okupu za odblokowanie” – donosi Rada.

Nowy wirus naśladuje działanie znanego już ransomware o nazwie Ransoc, który również próbował namierzyć na zainfekowanym urządzeniu nielegalne materiały. W rzeczywistości taka opcja nie wchodzi w grę: komornicy nie mogą zdalnie blokować dostępu do urządzeń, nawet jeśli są one własnością dłużnika, a Krajowa Rada Komornicza nie jest instytucją, która zajmowałaby się ściganiem dłużników lecz jedynie organizacją reprezentującą to środowisko zawodowe.


źródło: bezprawnik.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...