Potężna kasta zawodowa może zniknąć bez śladu. Sztuczna inteligencja bez trudu pokonała setkę ekspertów

Może i mają gadane, ale ich przyszłość stoi pod znakiem zapytania. Konkurs krasomówczy na Wydziale Prawa i Administracja UMCS.
Może i mają gadane, ale ich przyszłość stoi pod znakiem zapytania. Konkurs krasomówczy na Wydziale Prawa i Administracja UMCS. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
86 do 66 – tak można by podsumować wynik „meczu”, jaki program Case Cruncher Alpha „rozegrał” z setką prawników z renomowanych kancelarii prawnych w Londynie. Człowiek i maszyna sprawdzali się w wyjątkowo skomplikowanej materii – rozstrzyganiu w sprawach z zakresu prawa ubezpieczeniowego.


Program i rywalizujący z nim eksperci dostali dokumenty, zawierające podstawowe informacje o nieprawidłowości przy sprzedaży reasekuracji kredytów. Na ich podstawie mieli wytypować, kiedy Rzecznik Finansowy zezwolił na złożenie skargi. I – o ironio – okazało się, że w ocenie tych faktów to maszyna wypadła znacznie lepiej: jej wskaźnik trafnych odpowiedzi wyniósł 86,6 proc., podczas gdy specjaliści odpowiedzieli dobrze w 66,3 proc. przypadków.

– Jest wiele tego typu spraw, a informacje związane z nimi nie są zbyt złożone – komentowali później sędziujący w tym niecodziennym meczu profesorowie z szacownego uniwersytetu Cambridge, Felix Steffek i Ian Dodd. – Istnieją pewne rzeczy, o które możesz zapytać maszynę, a ona odpowie szybciej i dokładniej niż ludzie – dorzucili.

O ironio, bat na prawników – czyli Case Cruncher Alpha – ukręcili... studenci prawa, podopieczni wspomnianych naukowców. Ich dzieło wypadłoby pewnie nieco gorzej, gdyby musiało mierzyć się z wąsko wyspecjalizowanymi w ubezpieczeniach profesjonalistami, z drugiej jednak strony wyższość programu nad prawnikami o szerokiej specjalizacji jest niezaprzeczalna.


Dodd komentował po „meczu”, że programy tego typu mogą jednak wykosić z rynku pracy początkujących prawników: to oni zajmują się w kancelariach relatywnie prostymi czynnościami – wyszukiwaniem konkretnych spraw, szukaniem precedensów, prostymi analizami. I co najważniejsze: zakup programu wypada taniej od zatrudniania młodych, nieopierzonych mecenasów. Pytanie tylko, jak wobec tego absolwenci studiów prawniczych mieliby zdobywać doświadczenie? I jak szybko zniknęliby prawnicy, gdy nowe pokolenia zastąpi sztuczna inteligencja?

źródło: dobreprogramy.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.