Kartki z rozpaczliwym wołaniem o pomoc zaszyte w ubraniach z Zary, odsłaniają nieprzyjemną prawdę o firmie

W tureckiej fabryce pracującej dla marki Zara oszukano pracowników, teraz oni zaszywają apel do klientów w ubraniach.
W tureckiej fabryce pracującej dla marki Zara oszukano pracowników, teraz oni zaszywają apel do klientów w ubraniach. Fot. Wojciech Duszenko / AG
„Strój, który właśnie masz zamiar kupić, to moje dzieło, ale nie dostałem za nie pieniędzy” – karteczki m.in. z taką notatką zaczęli znajdować sprzedawcy i klienci salonów marki Zara w Istambule. Hiszpański gigant Inditex, który – jak wytykają mu światowe media – ma 2200 sklepów na całym świecie (w olbrzymiej mierze są to salony brandu Zara) i osiąga przychody na poziomie niemal 16 mld dolarów rocznie, znalazł się w opałach.

Pisane odręcznie wiadomości to posłanie od tureckich robotnic i robotników z tamtejszej fabryki, pracującej dla hiszpańskiego koncernu. Pracownicy znad Bosforu zostali zwerbowani do pracy na rzecz hiszpańskiej firmy przez oddzielną firmę – Bravo Tekstil, która najwyraźniej postanowiła ulotnić się z dnia na dzień, co gorsza: z pieniędzmi od klientów (oprócz Zary w grę wchodziły też Next i Mango).

W efekcie robotnicy nie tylko zostali bez pracy, ale też bez kilku ostatnich pensji miesięcznych, których im nie wypłacono – a jak łatwo się domyślać, Zara opłaciła zlecone prace. Problem raczej w tym, że robotnicy pośrednio zarzucają marce, że zaakceptowała oszukiwanie ich przez pośredniczącą tak naprawdę w łańcuchu produkcji Bravo Tekstil.

Właściciele marki nie odpowiedzieli jeszcze na kampanię tureckich podwykonawców. Zaledwie kilka tygodni temu firma wydała oświadczenie, zawierające zobowiązanie się do przestrzegania światowych standardów w dziedzinie zatrudnienia i warunków pracy, a tu – taki klops. W tej sytuacji coraz trudniej będzie Hiszpanom zachować wiarygodność wobec zarzutów Turków: firma bywała już oskarżana o świadomą akceptację fatalnych warunków pracy u podwykonawców, wykorzystywanie nieletnich dzieci (w tym młodocianych uchodźców z Syrii), powodowanie szkód środowiskowych, czy podkradanie pomysłów młodym designerom.


źródło: The Independent
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.