Jednym przelewem mogliby załatać naszą dziurę budżetową. Apple jest wart 4 razy więcej, niż polska gospodarka

Tim Cook, prezes Apple
Tim Cook, prezes Apple Foto: adrianhancu / 123RF
Wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że za kilka dni wycena firmy z Cupertino przekroczy magiczny poziom biliona dolarów. Apple stanie się tym samym pierwszą giełdową spółką, która przebije barierę biliona „zielonych”, czyli ponad 4,24 bln złotych. Warto przypomnieć, że firma już zarabia kilka razy więcej, niż cała Polska.

Jak to możliwe? W ostatnim kwartale firma z Cupertino osiągnęła 52,6 mld dolarów (223 mld złotych) przychodu. Tymczasem w całym roku 2016 przychody polskiego budżetu wyniosły 317 mld zł. Analitycy szacują, że Apple osiągnie identyczny poziom tylko w pierwszym kwartale 2018 roku. Można więc oszacować, że gigant z Cupertino zarabia prawie 4 razy więcej, niż polski budżet.

Mowa oczywiście o przychodach, tymczasem Apple przynosi czysty zysk. W ostatnim kwartale było to 10,7 mld dolarów zysku, czyli ponad 45 miliardów złotych. To niewiele mniej, niż wynosi polska dziura budżetowa – roczna.

Podobne wyniki przynosi porównanie PKB Polski i wartości Apple’a. W 2016 roku cały dochód polskiego państwa i jego wszystkich obywateli wyniósł około 1,85 mld złotych, czyli (według obecnego kursu) – ok. 426 mld dolarów. Tymczasem wartość Apple zwiększyła się o 40 proc., do prawie biliona dolarów.

W sumie jednak nie ma się co dołować, Apple zarabia więcej, niż wiele krajów. Teoretycznie, gdyby firma ogłosiła niepodległość, to trzeba by ją było przyjąć do grupy G20, zrzeszającej 19 najbogatszych państw na świecie i Unię Europejską (traktowaną jako jeden podmiot).


Wartość Apple jest łatwa do oszacowania, bo akcje spółki znajdują się w giełdowym obrocie. Jednak najbogatszą firmą na świecie jest prawdopodobnie saudyjski koncern paliwowy Saudi Aramco, wart – wedle szacunków – nawet 2 miliardy dolarów.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.