Oto, w jaki sposób światowy gigant może w ciągu doby wykończyć polską firmę. Wystarczy jeden komunikat

Prezes LiveChat Software Mariusz Ciepły z dnia na dzień wpadł w bezprecedensowe kłopoty. Wystarczył jeden komunikat Facebooka.
Prezes LiveChat Software Mariusz Ciepły z dnia na dzień wpadł w bezprecedensowe kłopoty. Wystarczył jeden komunikat Facebooka. Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta
Jeszcze dobę temu rynek wyceniał wrocławską LiveChat Software na miliard złotych. Wystarczyły zaledwie 24 godziny, żeby jej wartość w oczach inwestorów skurczyła się o dwieście milionów złotych – niemal 20 procent. Oczywiście, to może być tylko chwilowe pikowanie, panika na parkiecie. Ale LiveChat może odrabiać te straty przez długie miesiące. Trudno o bardziej dobitny przykład tego, co z dowolną firmą na świecie może zrobić Facebook.

Wystarczył prosty komunikat amerykańskiego giganta z wtorkowego wieczora. Facebook poinformował w nim, że uruchamia biznesową wersję platformy Messenger – dzięki specjalnej wtyczce przedsiębiorstwa będą mogły się komunikować z klientami poprzez strony www oraz aplikację Messenger.

Tyle że to wejście na rynek, na którym do tej pory karty chciał rozdawać LiveChat – w ciągu półtorej dekady istnienia wrocławianom udało się pozyskać 21 tysięcy biznesowych klientów, w tym gigantów takich jak Adobe, ING, PayPal czy Orange. Od trzech lat LiveChat Software była notowana na warszawskim parkiecie, osiągając wycenę przekraczającą miliard złotych. Może to daleko do statusu jednorożca – ale w polskich warunkach był to jeden z giełdowych pewniaków.

Rywalizacja na rynku IT to nie jest łatwy kawałek chleba i wrocławska firma ostatnio zaczęła boleśnie się o tym przekonywać: liczba pozyskanych w ciągu miesiąca klientów po raz pierwszy od dawna spadła poniżej trzystu. To daleko od poziomu, jaki deklarowali menedżerowie firmy – według których plan był taki, że LiveChat będzie miał co miesiąc ponad tysiąc nowych klientów.


Jak widać, grunt pod gwałtowne wahnięcia był więc gotowy. Oliwy do ognia dolewają też doniesienia, że do testowania nowej wersji Messengera przystąpili globalni giganci: Zalando, linie lotnicze KLM, towarzystwo ubezpieczeniowe Aviva. Po środowym otwarciu GPW akcje LiveChata zaczęły więc pikować – w zależności od tego, o której godzinie sprawdzaliśmy bieżące notowania spadki sięgały od 15 do 20 procent. I sytuacja wcale się nie stabilizowała. To nie znaczy, że LiveChat rozpadł się jak domek z kart. To jednak znaczy, że jego gwiazda mocno przygasła, a marzenia o byciu polskim jednorożcem trzeba będzie odłożyć.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Coraz częściej pod sztandarem walki z terroryzmem, w tym również cyberterroryzmem, przeprowadza się zmiany w prawie, które rozpoczynają dyskusję nad prawem do prywatności i wzajemnym stosunkiem obu wartości. Czy zawsze jednak mamy do czynienia z ingerencją w prywatność jednostki przy okazji zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa?

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.