Ziobro z Morawieckim nie wiedzieliby co powiedzieć. Z gospodarki tego kraju wyparowało 100 miliardów dolarów

Książę Muhammad ibn Salman podczas spotkania z Donaldem Trumpem
Książę Muhammad ibn Salman podczas spotkania z Donaldem Trumpem Foto: Shealah Craighead / Official White House Photo
Władze Arabii Saudyjskiej mają poważny problem z korupcją i defraudacjami publicznych pieniędzy. Śledczy podali, że chodzi o gigantyczną sumę 100 miliardów dolarów, szukanie winnych wkracza w gorącą fazę.

Prowadzący śledztwo, w efekcie którego uwięziono już jedenaścioro książąt oraz 38 urzędników wysokiego szczebla, przyznali, że trwa ono już od trzech lat. Znalezione dowody świadczą o niemal przemysłowej skali korupcji i gigantycznych defraudacjach w tym przebogatym kraju.

Początkowo uwięzienie kilkudziesięciu osób było traktowane przez światowe media jako ciekawostka. Jednak w miarę upływu czasu wyłania się pełniejszy obraz sytuacji. Sheikh Saud al-Mojeb, prokurator generalny Arabii Saudyjskiej, twierdzi, że dowody nadużyć są bardzo mocne.

W związku z tym władze zamroziły już konta bankowe podejrzanych. Jednocześnie nie zajęły rachunków firmowych, dzięki czemu firmy należące do oskarżonych mogą działać bez przeszkód. Ma to olbrzymie znaczenie dla kraju, bo są to często przedsiębiorstwa o kluczowej roli w gospodarce.


Na czele komitetu antykorupcyjnego stanął król Arabii Saudyjskiej, Salman bin Abdulaziz Al Saud oraz jego syn, następca tronu Muhammad ibn Salman. Twierdzą, że będą dbać o transparentność całego procesu. Tak naprawdę za wszystkim stoi właśnie 32-letni książę, mający dość ambitne plany reformy kraju.

Trudno zarzucić mu pobudki finansowe, bo jest nie tylko spadkobiercą bajecznej fortuny, ale i właścicielem olbrzymiego majątku, którego dorobił się na trafionych inwestycjach. Faktem jest to, że saudyjska gospodarka potrzebuje zagranicznych inwestorów, którzy omijają kraje skażone korupcją.

źródło: PolskaTimes.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.