Tego się nikt nie spodziewał. Ci handlowcy postanowili wyprzedzić rząd i w niedzielę handlować nie będą

Wielu przedsiębiorców decyduje się na zamykanie swoich sklepów w siódmy dzień tygodnia
Wielu przedsiębiorców decyduje się na zamykanie swoich sklepów w siódmy dzień tygodnia Foto: Marta Dudzińska / Agencja Gazeta
To trend zauważalny w całym kraju. Podczas gdy jedni narzekają, że zakaz zmniejszy ich obroty, inni sami dochodzą do wniosku, że dzień wolnego nikomu nie zaszkodzi a biznes nie upadnie. Ostatnio swoje sklepy zaczęła zamykać elbląska PSS Społem.

Spółdzielnia nie podaje powodów swojej decyzji, zadowala się suchym komunikatem, że od tej pory jej sklepy będą w niedziele nieczynne. To odważny krok, bo PSS Społem w Elblągu ma 14 sklepów, więc może się to odbić na jej finansach. Na razie trudno wyrokować w jakim stopniu. Co ciekawe, spółdzielnia jeszcze niedawno chwaliła się tym, że "zaprasza na zakupy codziennie".

Ale trend jest widoczny i w innych miejscach, na ogół w średnich i mniejszych miastach. Uczyniła tak już część franczyzobiorców sieci Delikatesy Centrum. Trudno powiedzieć jak duża, bo w tym modelu franczyzy przedsiębiorcy sami decydują o tym, kiedy ich sklepy będą otwarte. Z drugiej jednak strony sieć już jakiś czas temu weszła w kooperację z Orlenem i jej sklepy na stacjach benzynowych są otwarte nie tylko w niedziele, ale i święta.

Jest jednak faktem, że wielu przedsiębiorców decyduje się na zamykanie swoich sklepów w siódmy dzień tygodnia. Elbląska PSS Społem poszła śladem wspomnianych franczyzobiorców Delikatesów Centrum oraz choćby zakopiańskiej spółdzielni Gama. Jej szefowie tłumaczyli w Gazecie Krakowskiej, że w niedziele sklepy były otwarte rotacyjnie. Była to więc decyzja na poły społeczna, na poły ekonomiczna.


Inny sklepikarz z Zakopanego mówił dziennikarzom, że ruch w sklepie ma tylko popołudniami, gdy turyści wracają z górskich wycieczek. On również wyprzedził rządowy zakaz handlu.
Sam zakaz jest od dłuższego czasu przedmiotem dyskusji. Na dobrą sprawę nie wiadomo kiedy wejdzie w życie i jaki będzie miał zakres. Prace nad projektem ustawy ciągle trwają i jest pewne, że zakaz nie będzie obowiązywał od początku 2018 roku, jak było to zapowiadane. Ustawa ma spory poślizg.

źródło: next.gazeta.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.