Tego jeszcze nie było – polska firma wypuściła na rynek kabanosy i kiełbasę ze ślimaków. Jesteście ciekawi, jak smakuje?

Kiełbasa i kabanosy ze ślimaka - będą rynkowym hitem?
Kiełbasa i kabanosy ze ślimaka - będą rynkowym hitem? mat. prasowe
– Wydaje mi się, że jesteśmy pierwszą w Polsce, o ile nie w Europie, firmą, która odważyła się na zrobienie kiełbasy ze ślimaków – mówi nam jej szef, Grzegorz Skalmowski i częstuje nas swoimi wyrobami. Próbujemy. Pierwszą reakcją jest zaskoczenie.

Odkrawamy pierwszy kęs. Kiełbasa – zarówno ta cieńsza, jak i grubsza – są bardzo aromatyczne. To po prostu intensywny zapach wysokiej jakości wędzonej kiełbasy. Zaskoczeniem jest smak – zdecydowanie mało ślimakowy.

Faktycznie, w składzie obu kiełbas mięso ze ślimaka jest dopiero na drugim miejscu. Jedna z nich oparta jest na wieprzowinie i wołowinie, druga ma mięsie indyczym.

– Istotnie, mięso ślimaków jest tu jednym ze składników, stanowi ono ok. 30 proc. masy kiełbasy. Robimy ją w stosunku jeden do dwóch – jedna część ślimaków, dwie innego mięsa. Powodów jest kilka, jeden to smak. Uważamy, że w tych proporcjach jest idealnie. Drugi to koszty, kiełbasa z samych ślimaków byłaby bardzo droga. Dość powiedzieć, że mięso ślimaków kosztuje w detalu 120 złotych za kilogram – mówi w rozmowie z INN:Poland Grzegorz Skalmowski, prowadzący wraz z żoną firmę Snails Garden.
Kiełbasa z samych ślimaków musiałaby więc kosztować lekko licząc przynajmniej dwa razy więcej, a więc rynek masowy byłby dla niej całkowicie zamknięty.

Kiełbasa ze ślimakiem od Snails Garden i tak nie jest tania, to raczej produkt delikatesowy i z wyższej półki, w hurcie jej cena kształtuje się w okolicach 80 złotych za kilogram.

I wreszcie – jak smakuje? Ciekawie, mięso ślimaków jest dość delikatne w smaku, a więc słabo wyczuwalne w kiełbasie. Ma ona certyfikat produktu regionalnego.

Warto dodać, że mięso ślimaka jest bardzo bogate w pełnowartościowe, łatwo przyswajalne białko i wysoką zawartość pierwiastka życia, czyli selenu. Jest doskonałe dla sportowców czy osób w okresie rekonwalescencji. Mięso ślimaka zawiera min: 16 gramów białka i 1,9 grama węglowodanów w 100 gramach produktu. Zawartość selenu to aż 0,19 mg/kg, do tego dochodzą nienasycone kwasy tłuszczowe i jedynie 0,83 grama tłuszczu w 10 dekagramach mięsa.

Grzegorz Skalmowski ma nadzieję, że ten rarytas trafi przynajmniej na niektóre polskie stoły podczas nadchodzących imprez - Andrzejek, świąt Bożego Narodzenia czy Sylwestra.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Geoblokowaniem nazywane są praktyki polegające na blokowaniu dostępu do stron internetowych lub przekierowywania na strony przewidziane dla danego rynku ze względu na przynależność państwową odwiedzającego. Takie praktyki uznawane są za dyskryminujące...

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.