Resort finansów szykuje lek na całe zło. Dzięki zmianie kilku przepisów położy kres największej bolączce polskich firm

Zatory płatnicze w polskiej gospodarce urosły już do 20 mld złotych.
Zatory płatnicze w polskiej gospodarce urosły już do 20 mld złotych. Fot. Tomasz Niesłuchowski / Agencja Gazeta
20 miliardów złotych – taka góra pieniędzy składa się dziś na sumę zatorów płatniczych w polskiej gospodarce. Zwlekanie z zapłaceniem faktury stało się w biznesie codziennością, a Polska zasłynęła z tej patologii w całej Europie. Nigdzie na kontynencie nie płaci się należności w takim tempie.

„Jak rzadko kiedy, projekt wzbudza głównie pozytywnie emocje” – pisze o planowanych zmianach „Rzeczpospolita”. Chodzi o projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym. Nowy projekt jest już po konsultacjach, resort też udostępnił uwagi do niego.

Kluczowe rozwiązanie, jakie znalazło się w propozycjach ministerstwa, sprowadza się do prostego – ale i bezprecedensowego – zabiegu. Jeżeli przedsiębiorstwo nie otrzymało płatności w ciągu 120 dni od daty wystawienia faktury i nie sprzeda w tym czasie wierzytelności – będzie mogło pomniejszyć o tę należność podstawę opodatkowania. Jednocześnie dłużnik nie będzie mógł wrzucić zaległej faktury w koszty – czyli będzie musiał zapłacić wyższe podatki.

„Rzeczpospolita” powołuje się też na badania Keralla Research dla BIG Infomonitor, z których wynika, że planowane zmiany – według 60 proc. ankietowanych przedsiębiorców – poprawią sytuację gospodarczą i rzeczywiście pomogą udrożnić przepływ gotówki w gospodarce.


źródło: Rzeczpospolita
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej BaranowskiBartłomiej Baranowski

Ponad roku temu polscy widzowie mogli zobaczyć, jak wygląda proces wydawania gry przez małe niezależne studio. Film dokumentalny „Wszystko z nami w porządku” ukazuje trud tworzenia produkcji „Lichtspeer”. O grach i o filmie porozmawiałem z twórcami gry oraz reżyserem filmu.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.