Bezdech senny często objawia się chrapaniem, dlatego m.in. jest bagatelizowany
Bezdech senny często objawia się chrapaniem, dlatego m.in. jest bagatelizowany fot. Pixabay
Reklama.
Poważny problem – niestety często bagatelizowany
Obturacyjny bezdech senny (OBS) polega na zatrzymaniu się lub ograniczeniu przepływu powietrza podczas snu na czas dłuższy niż 10 sekund przy jednoczesnym zwiększeniu pracy mięśni oddechowych. Najczęstsze objawy tej dolegliwości to:
• głośne i nieregularne chrapanie z epizodami nagłej ciszy,
• nadmierna potliwość i chęć oddawania moczu w nocy,
• niespokojny sen,
• ciągłe towarzyszące uczucie zmęczenia w ciągu dnia,
• senność lub zasypianie w ciągu dnia.
prof. dr hab. med. Zbigniew Gaciong, Członek Rady Nadzorczej Infoscan S.A.

Bezdech senny to już powszechne zjawisko, w Polsce dotyka prawdopodobnie około 1,5 miliona osób. Niestety z pozoru niegroźna dolegliwość jest nadal w wielu przypadkach bagatelizowana przez Polaków, co prowadzić może do licznych schorzeń, wypadków drogowych a nawet śmierci pacjenta.


OBS najczęściej jest spowodowane nadmierną otyłością, spożywaniem alkoholu w dużych ilościach, paleniem papierosów czy skrzywioną przegrodą nosową. W tej chwili na rynku są już jednak dostępne urządzenia firmy Infoscan, które pomagają monitorować to schorzenie.
Bezdech senny a wypadki drogowe
Dolegliwość ta niestety przekłada się na sprawność prowadzenia pojazdów, samochodu, autobusu etc. Z tego też powodu Komisja Europejska wydała dyrektywę, zgodnie z którą każdy ubiegający się o prawo jazdy ma obowiązek wykonać badanie w kierunku bezdechu sennego.
Jacek Gnich, Prezes Zarządu InfoSCAN S.A.

Kierowcy, którzy cierpią na OBS ponad 2,5 razy częściej powodują kolizje drogowe. Jest to spowodowane przede wszystkim tym, że zasypiają za kierownicą z powodu nadmiernego i chronicznego zmęczenia. Jest to jednak niezwykle niebezpieczne zarówno dla innych kierowców jak i pieszych.


Jak działa sprzęt do badania bezdechu sennego?
Urządzenie Infoscan MED Recorder, które umożliwia badanie bezdechu sennego, jest innowacyjnym sprzętem. Jest ono dostępne obecnie w około 30 klinikach i gabinetach lekarskich. Dzięki zaangażowaniu producenta sprzętu stało się możliwe badanie tej dolegliwości również w domu. Jest to rozwiązanie szczególnie istotne dla osób, które nie mają bezpośredniego kontaktu z placówką, która takie badanie może wykonać. Jest to możliwe dzięki systemowi telemedycznemu MEDium24 opracowanemu przez Infoscan.
logo
W tej chwili bezdech senny można badać samodzielnie w domu fot. Pixabay

Badanie można zatem wykonać samodzielnie w domu podczas snu. Następnie wyniki należy wysłać za pomocą specjalistycznego systemu. Podlegają one analizie wykwalifikowanych lekarzy i na ich podstawie zostaje podjęta decyzja o ewentualnym dalszym leczeniu..
Infoscan wchodzi również na największy światowy rynek, czyli amerykański, gdzie rocznie w zakresie bezdechu sennego przeprowadza się około 4 mln procedur. Jest to więc problem niezwykle poważny w tym kraju.
Jacek Gnich, Prezes Zarządu Infoscan S.A.

Rozwój badań zaburzeń snu w USA sprawił, że wykształciła się rozbudowana infrastruktura dla diagnostyki i terapii snu. Obecnie w USA funkcjonuje ok. 2800 wyspecjalizowanych klinik snu (sleep -lab) (zarządzanych przez ok. 100 podmiotów), koncentrujących się na leczeniu różnych zaburzeń snu, w tym w dużej mierze bezdechu sennego. To właśnie tego typu firmom Infoscan chce zaoferować swoje urządzenie. Sleep laby będą otrzymywały urządzenia za darmo, a opłata będzie pobierana za badanie, które jest refundowane. Obecnie ubezpieczyciele skłaniają kliniki snu do większych oszczędności i przenoszenia badań do modelu diagnostyki domowej. Urządzenie Infoscan idealnie wpisuje się w potrzeby tamtejszego rynku.

Prawdopodobnie już w marcu przyszłego roku firma Infoscan będzie mogła rozpocząć komercyjne prowadzenie badań w USA z zakresu mobilnego urządzenia badającego bezdech senny.
Sprzęt do badania bezdechu sennego można zamówić przez stronę www.infoscan.pl

Artykuł powstał we współpracy z firmą Infoscan S.A.