Bankierzy kręcą bat na bitcoina. Znaleźli sposób na to, by zdelegalizować inwestycje w kryptowaluty

Prezes ZBP Krzysztof Wierzchowski (z lewej).
Prezes ZBP Krzysztof Wierzchowski (z lewej). Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta
Pomysł Związku Banków Polskich jest trywialny: finansiści chcieliby formalnego zakazu kupowania cyfrowych walut, który byłby egzekwowany przez banki – poprzez blokowanie przelewów na konta giełd, na których handluje się kryptowalutami.

Propozycja pojawiła się na jednym z ostatnich posiedzeń Komisji Finansów Publicznych, poświęconej technologii blockchain. Podczas dyskusji szef ZBP, prezes Krzysztof Pietraszkiewicz, argumentował, że skoro Komisja Nadzoru Finansowego i Narodowy Bank Polski od pewnego czasu ostrzegają przed kryptowalutami, to powinny się też zastanowić nad wprowadzeniem regulacji zakazujących takich inwestycji.

Dynamika procesów zachodzących na rynku kryptowalut jest tak ogromna, że niemożliwe, by nie dochodziło na nim do gwałtownych korekt – przestrzegał. – Ostrzeżenia przed inwestycjami na tym rynku, formułowane przez nadzór, są więc uzasadnione – podkreślał, sugerując wprowadzenie zakazu. Jego zdaniem, wydarzenia na rynkach kryptowalutowych są zagrożeniem dla idących już pewnie w miliony oszczędności Polaków, które mogą wylądować – albo już wylądowały – na kryptowalutowych giełdach.

Według portalu cashless.pl koncepcje na to, jak miałby konkretnie wyglądać taki zakaz i jak byłby egzekwowany – już krążą. Zakładają m.in. przygotowanie rekomendacji dla banków, zgodnie z którymi miałyby one blokować przelewy na konta giełd kryptowalutowych oraz innych firm, pomagających inwestować w kryptowaluty.


źródło: cashless.pl
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.