Pracownicy, którzy decydują się na zmianę pracy, zarabiają więcej.
Pracownicy, którzy decydują się na zmianę pracy, zarabiają więcej. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Reklama.
Dlaczego pracownicy są „karani” za swoja lojalność? To proste. Decyduje polityka przedsiębiorstw oparta na tendencjach rynkowych: wcześniej zakładano, że 5-procentowa podwyżka płac w ciągu roku zaspokaja potrzeby i roszczenia pracowników – teraz ten wskaźnik spadł do maksymalnie 3 proc. – twierdzi John Hollon, były wydawca w Workforce.com.
Jednocześnie rynek, zarówno w państwach zachodnich, jak i w Polsce, potrzebuje fachowców. Stąd tendencja do proponowania wyższego bazowego wynagrodzenia specjalistom zatrudnianym w ramach rekrutacji z rynku. Firmy najczęściej mają wyznaczone maksymalne progi wzrostu płacy, wyrażane w procencie dotychczasowej pensji. Przy zmianie pracy nie ma tego typu ograniczeń: dozwolona jest znacznie większa swoboda negocjacyjna. Poza tym, taniej jest zatrudnić kogoś o wyższych kwalifikacjach niż szkolić swojego pracownika.
Czy zatem wszyscy powinni nieustannie rozglądać się za nową posadą? Niekoniecznie. Niektórzy pracodawcy z góry odrzucają CV ze zbyt częstymi transferami.
- Ponadto ze zmianą pracy może wiązać się spory stres. Tego typu decyzje należy podejmować w oparciu o całościową analizę: rozpatrując jak nowe praca wpłynie na jakość życia, zdrowie, satysfakcję czy komfort psychiczny – podkreśla Andrew Bauer, CEO Royal Leather.