Cyfrowy Polsat na urodzinowych zakupach. Kupił markę Eska, zamierza przejąć Netię

Zygmunt Solorz-Żak, twórcy koncernu medialnego Cyfrowy Polsat
Zygmunt Solorz-Żak, twórcy koncernu medialnego Cyfrowy Polsat Krzysztof Karolczyk / Agencja Gazeta
Cyfrowy Polsat zafundował sobie urodzinowy prezent. Firma za przeszło 100 mln zł kupiła stacje należące do ZPR Media, w tym m.in. markę Eska, Polo.TV czy Vox Music TV. Ale to nie wszystko. Koncern stworzony przez Zygmunta Solorza-Żaka wyciąga też rękę po udziały w Netii.

Moment transakcji jest wymowny, bo w tym miesiącu stacja Polsat obchodzi swoje 25-lecie - zaczęła nadawanie 5 grudnia 1992 r. W komunikacie Cyfrowy Polsat poinformował, że kupił 100 proc. udziałów stacji należących do ZPR Media - Eska TV, Eska TV Extra, Eska Rock TV, Polo TV, Vox Music TV, a także pakiet udziałów (34 proc.) TV Spectrum, nadawcy stacji Fokus TV i Nova TV.

Całościowa kwota tej transakcji to ok. 103 mln zł. Choć zmienił się właściciel, treści dla wspomnianych telewizji wciąż tworzyć będzie ZPR. Cyfrowy Polsat argumentuje, że kupno tych stacji ma na celu poszerzenie oferty programowej, zwłaszcza w segmencie stacji muzycznych. Jednocześnie nie należy spodziewać się wielkich rewolucji, jeśli chodzi o ofertę programową.

Cyfrowy Polsat na zakupach - przejmuje stacje ZPR Media i udziały w Netii

Jak mówi Katarzyna Ostap-Tomann, Członek Zarządu ds. Finansowych, Cyfrowy Polsat S.A.. - Nie bez znaczenia jest dla nas fakt, że nabywane kanały posiadają solidne finanse, w samym 2016 roku ich łącznie przychody osiągnęły ponad 70 mln zł. Ponadto w związku z transakcją spodziewamy się osiągnięcia licznych, wymiernych synergii sprzedażowych oraz kosztowych, które szacujemy na około 15 mln zł rocznie - zaznacza.


Ale to nie koniec zakupów, bo Grupa Polsat zaczęła przejmować Netię. W pierwszej kolejności chodzi o pakiet należący do Mennicy Polskiej i FIP 11 FIZAN, kontrolowanych przez inwestora Zbigniewa Jakubasa. Na przejęcie tych udziałów (32 proc. wszystkich akcji Netii) Grupa Polsat wyda niemal 640 mln zł. Kolejny krokiem będzie wezwanie na akcje, by łącznie zgromadzić pakiet 66 proc. udziałów.

Po co Polsatowi Netia? Jak tłumaczy Tobias Solorz, prezes zarządu Cyfrowy Polsat, Polkomtel, chodzi głównie o infrastrukturę internetową oraz obecność Netii w dużych ośrodkach miejskich.

- Netia dysponuje rozległą, ogólnopolską infrastrukturą stacjonarną. 20 tys. km sieci szkieletowej w całej Polsce stanowić będzie dla nas niezmiernie cenne aktywo - na jej realizację we własnym zakresie musielibyśmy przeznaczyć minimum kilka lat i ogromne budżety - podkreśla Solorz.

Przypomnijmy, że w pierwszych 9 miesiącach 2017 r. Netia osiągnęła 41,5 mln zł zysku netto, wobec 30,2 mln zł w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.