Znany ekonomista nie zostawia suchej nitki na Morawieckim. Nie ma wpływu na gospodarkę, i tak rządzi nim Kaczyński

Stanisław Gomułka, ekonomista, twierdzi, że Morawiecki będzie miał tyle wolności, ile da mu Jarosław Kaczyński. I że będzie jej niewiele.
Stanisław Gomułka, ekonomista, twierdzi, że Morawiecki będzie miał tyle wolności, ile da mu Jarosław Kaczyński. I że będzie jej niewiele. Foto: Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
– Nie sądzę, aby to, że Morawiecki płynnie włada angielskim, jest w stanie reagować na argumenty i potrafi nie obrażać rozmówców, miało dla Brukseli i inwestorów zagranicznych znaczenie – mówi Stanisław Gomułka, wybitny ekonomista.

Gomułka nie pozostawił suchej nitki na polityce gospodarczej nowego premiera. Ekspert Business Centre Club w rozmowie z "Rzeczpospolitą" wyliczył największe grzechy Mateusza Morawieckiego. Według Gomułki należy do nich np. niekonsekwencja. Jego zdaniem Morawiecki co innego mówi, a co innego robi.

Dobrym przykładem jest choćby obniżanie wieku emerytalnego. Morawiecki nie był fanem tego pomysłu, ale posłusznie zgodził się na jego wprowadzenie, choć nie jest to zdrowe dla gospodarki.

Równie znamiennym przykładem może być słynna konstytucja dla biznesu, z którą przedsiębiorcy wiązali duże nadzieje. Obecnie widać, że z zapowiedzi Morawieckiego zostało niewiele – dokument został okrojony.

– Deklarował, że zwiększenie poziomu inwestycji jest dla niego kwestią zasadniczą, ale cały program PiS, który on w dużej mierze popierał, koncentrował się na pobudzaniu konsumpcji. Z dwóch obietnic wyborczych – podwyższenia kwoty wolnej od podatku i przewalutowania kredytów frankowych - PiS się już wycofał. […]Potrzebnego dużego wzrostu inwestycji krajowych nie będzie jednak bez znacznego zwiększenia krajowych oszczędności, a on nie przedstawił wiarygodnego programu, jak je zwiększyć – twierdzi Gomułka.

Dodaje, że jego zdaniem Morawiecki będzie miał tyle wolności, ile da mu Jarosław Kaczyński. I że będzie jej niewiele.

– Prawdopodobnie będzie mógł wymienić kilku mniej kluczowych ministrów, takich jak minister infrastruktury, minister ochrony środowiska czy minister rolnictwa, może też minister spraw zagranicznych oraz kierownictwa niektórych dużych spółek skarbu państwa, o które walczył z Szydło. Tylko że to nie będzie miało większego wpływu ani na funkcjonowanie gospodarki ani na nasze relacje z UE – twierdzi ekspert BCC.


Gomułka zauważył też, że sztandarowy pomysł Morawieckiego, czyli uszczelnienie podatków już jest niewydolny. Według zapowiedzi miał przynieść 50 – 60 mln zł rocznie, tymczasem wpływy podatkowe wzrosły o około 20 mld zł. Na dodatek w budżecie na 2018 rok nie ma już żadnych prognoz lepszej ściągalności – budżet ma rosnąć tylko w takim tempie, jak PKB.

źródło: Rp.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Coraz częściej pod sztandarem walki z terroryzmem, w tym również cyberterroryzmem, przeprowadza się zmiany w prawie, które rozpoczynają dyskusję nad prawem do prywatności i wzajemnym stosunkiem obu wartości. Czy zawsze jednak mamy do czynienia z ingerencją w prywatność jednostki przy okazji zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa?

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.