Zaskakujący efekt surowej kary dla TVN. Światowe media dopatrzyły się ataku na inwestora z USA

TVN został ukarany przez KRRiT karą rzędu 1,5 mln zł.
TVN został ukarany przez KRRiT karą rzędu 1,5 mln zł. Fot. Alina Gajdamowicz / Agencja Gazeta
„US-owned broadcaster” – ta fraza pojawia się we wszystkich niemal nagłówkach poświęconych nałożeniu na TVN kary przez KRRiT. Wymowa tych nagłówków jest zaskakująca: akcentują one nie tylko powiązanie TVN z opozycją, ile obecność amerykańskiego właściciela stacji i uderzenie w jego interesy. To akurat kiepski sygnał dla zagranicznych inwestorów.

Departament Stanu USA przez całą dobę zwlekał z oświadczeniem w sprawie kary dla TVN. W końcu jednak przerwał milczenie. „Ta decyzja wydaje się podminowywać wolność mediów w Polsce, naszym bliskim sojuszniku. Wolne i niezależne media mają zasadnicze znaczenie w silnej demokracji” – napisano w wydanym wczoraj wieczorem oświadczeniu.

Biały Dom nie mógł dłużej zwlekać z ustosunkowaniem się do sytuacji nad Wisłą, gdyż w grę wchodzą interesy i inwestycje jednego z największych koncernów medialnych w Ameryce. Jak przypomina amerykańska stacja publiczna PRI, „TVN jest kontrolowana przez koncern Scripps Networks Interactive, który posiada w Ameryce tak potężne kanały telewizyjne, jak Food Network czy HGTV”. Fraza „posiadana przez Amerykanów stacja” pojawiła się m.in. w nagłówkach depesz Reutersa i Associated Press, we wspomnianym PRI czy na łamach poczytnego brytyjskiego dziennika „The Guardian”.

Innymi słowy, na równi z meritum sprawy – czyli relacjami TVN z protestów pod Sejmem – w światowych mediach wybito fakt, że chodzi o Amerykanów. 1,5 mln kary to nie pierwszy przypadek w ostatnich miesiącach, kiedy Amerykanie rozczarowują się Polską. Firma Invenergy pozwała niedawno Tauron na kwotę 1,2 mld złotych za utracone korzyści, w zeszłym roku swoje roszczenia zgłosił fundusz Manchester, niedawno swoje wyjście z Polski ogłosił San Leon – ostatnia firma, która próbowała szukać nad Wisłą gazu łupkowego. Nic zatem dziwnego, że za Atlantykiem Polska nie może już liczyć na taryfę ulgową.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Coraz częściej pod sztandarem walki z terroryzmem, w tym również cyberterroryzmem, przeprowadza się zmiany w prawie, które rozpoczynają dyskusję nad prawem do prywatności i wzajemnym stosunkiem obu wartości. Czy zawsze jednak mamy do czynienia z ingerencją w prywatność jednostki przy okazji zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa?

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.