To miał być taki żart. Udało się im przesłać sygnał internetu za pomocą mokrego sznurka

Mokry sznur okazuje się niezłym przewodnikiem sygnału szerokopasmowego.
Mokry sznur okazuje się niezłym przewodnikiem sygnału szerokopasmowego. Fot. Piotr Skornicki / Agencja Gazeta
Specjaliści z niewielkiej brytyjskiej firmy Andrews and Arnold – na co dzień zajmującej się dostarczaniem internetu – najwyraźniej mieli mało pracy. Luźna biurowa rozmowa przekształciła się w eksperyment, który dziś nie ma może większego znaczenia – ale w przyszłości może się okazać przełomem.


– Szczerze mówiąc, to był taki żart, który jeden z naszych technologów postanowił wcielić w życie – komentował Adrian Kennard, szef firmy w rozmowie z BBC. – Skoro mamy potrzebny do tego sprzęt, to czemu nie mielibyśmy spróbować? – pytał retorycznie.

Cóż, w wyniku tego niecodziennego eksperymentu okazało się, że da się przesłać sygnał internetu za pomocą sznurka – a przynajmniej jego dwumetrowego odcinka. Prędkość przesyłu danych sięgnęła 3,5 Mbps. Do sprawy odnieśli się również naukowcy. – Mokry sznurek nie jest może tak dobrym przewodnikiem elektryczności jak miedziany drut, ale tu nie chodzi o przepływ prądu – komentował prof. Jim al-Khalili z University of Surrey. – Sznurek działa jako przewodnik fal, transmitujących falę elektromagnetyczną. A ponieważ sygnał szerokopasmowy ma bardzo wysoką częstotliwość, nie ma znaczenia, jaki jest materiał – dorzucał.

Autorzy eksperymentu są przekonani, że nie ma on biznesowego zastosowania. – Pokazuje jedynie, jak adaptowalna jest technologia przesyłu danych ADSL. Może jednak być stosowana w okolicznościach, kiedy tradycyjne linie dostępu do sieci tracą przepustowość lub zostają całkowicie zerwane – kwitują.


źródło: BBC
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Zrobił aplikację, bo chciał pomóc mamie. Okazała się takim hitem, że rzucił pracę i założył firmę
DZIEJE SIĘ 0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
DZIEJE SIĘ 0 0Przepis PiS-u na bezkarność. Człowiek partii na czele najważniejszego organu kontroli w państwie
BIZNES 0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł