Ceny mieszkań pójdą w górę. Eksperci wieszczą, że wkrótce skończy się to krachem

Popyt na mieszkania rośnie coraz bardziej. Szczególna sytuacja jest w Warszawie, gdzie tylko w tym roku nabywców znajdzie 28 tys. mieszkań.
Popyt na mieszkania rośnie coraz bardziej. Szczególna sytuacja jest w Warszawie, gdzie tylko w tym roku nabywców znajdzie 28 tys. mieszkań. Kuba Ociepa/Agencja Gazeta
Popyt na mieszkania rośnie coraz bardziej. Szczególna sytuacja jest w Warszawie, gdzie tylko w tym roku nabywców znajdzie 28 tys. mieszkań. Prezes zarządu Dom Development Jarosław Szanajca przekonuje jednak, że może to za sobą pociągnąć znaczny wzrost cen.

Zdaniem Szanajcy rozbieżność między podażą a popytem pojawi się lada chwila. Co za tym idzie - grozi nam w najbliższej przyszłości „istotny” wzrost cen. W rozmowie z agencją Newseria, prezes Dom Development tłumaczy, że wynik, który branża deweloperska zamknie 2017 rok w Warszawie, jest rekordowy.

– Oznacza podwojenie skali inwestycji w ciągu czterech lat. Pod względem popytu jest znakomicie, natomiast pod względem podaży – najprawdopodobniej mieszkań zacznie brakować – wyjaśnia.

Skąd ta prognoza? Szanajca tłumaczy, że wysoki popyt bierze się z niskich stóp procentowych (czyli tańszych kredytów) i niskiego oprocentowania lokat (co zachęca do inwestowania w nieruchomości). Co więcej, zdaniem eksperta, w Warszawie jest coraz trudniej uzyskać pozwolenie na budowę.

Warto jednak zauważyć, że część ekspertów wieszczy krach na rynku nieruchomości. Architekt Zbigniew Maćków opowiadał niedawno, że rynek się przegrzewa, bo popyt jest generowany sztucznie. Jego zdaniem, nie wynika to z prawdziwego zapotrzebowania, ale z przyczyn inwestycyjnych.


źródło: Newseria
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.