Faktoring w pigułce. Co musisz wiedzieć, zanim skorzystasz z tej popularnej usługi?

Faktoring jest coraz bardziej popularną usługą
Faktoring jest coraz bardziej popularną usługą fot. Pixabay
Płynność finansowa jest podstawą istnienia małych i średnich firm. Niestety kontrahenci nie zawsze płacą na czas. Z doświadczenia zna to zapewne większość przedsiębiorców. A gdyby tak faktury opłacała na czas zewnętrzna firma? Faktoring robi się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem również dla polskich firm.


Rodzaje faktoringu – czyli z czym to się je
Klient może spotkać się przede wszystkimi z trzema rodzajami faktoringu. Pierwszym z nich jest faktoring pełny, inaczej nazywanym faktoringiem bez regresu. Charakteryzuje się on tym, że w momencie podpisania umowy następuje cesja wierzytelności, a jednocześnie przejęcie przez faktora ryzyka związanego z niewypłacalnością podmiotu lub osoby fizycznej, która jest zadłużona. Jest to dobra wersja dla małych i średnich przedsiębiorców, gdyż oni z jednej strony mają zapewnione opłacone faktury, a z drugiej nie są obciążeni ewentualnymi konsekwencjami związanymi z niespłacaniem faktury na czas przez kontrahenta. Faktor w przypadku faktoringu pełnego nie rości sobie pretensji do klienta, ale dłużnika.

Drugim rodzajem faktoringu jest tak zwany faktoring niepełny, zwany również regresowym. W tym wypadku faktor nie bierze na siebie ryzyka związanego z niewypłacalnością podmiotu zadłużonego, tak jak było w pierwszym przypadku. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorca jest bardzo zagrożony w tej sytuacji. Firma Finiata na przykład w tej sytuacji daje aż do 120 dni na spłacenie długu. To znaczy, że faktorant ma około 4 miesięcy na to, by odzyskać zadłużenie od swojego kontrahenta. Z jednej strony zachowuje płynność finansową dzięki faktoringowi, a z drugiej ma znacznie wydłużony czas na spłatę zadłużenia wobec faktora, co umożliwia przedsiębiorstwu normalne funkcjonowanie.

Trzecim typem faktoringu jest tak zwany faktoring mieszany, który łączy w sobie cechy faktoringu pełnego i niepełnego. Faktor może przyjąć na siebie ryzyko niewypłacalności podmiotu zadłużonego, ale robi to tylko w ramach ustalonej wcześniej kwoty. Resztę zobowiązania w razie braku spłaty na czas będzie musiał pokryć przedsiębiorca. Jest to opcja, która umożliwia rozłożenie ryzyka, jest ona korzystna dla małych i średnich przedsiębiorców.
Mikrofaktoring krok po kroku – czyli jak to wszystko działa
Firma Finiata stworzyła ofertę mikrofaktoringu, co oznacza ofertę przygotowaną specjalnie pod małe i średnie firmy, ale również dla freelancerów i osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Jest on cichy, gdyż nie wymaga w ogóle zgody kontrahenta, wiedzę tę tylko posiada przedsiębiorca i faktor.


Zasada działania mikrofaktoringu jest niezwykle prosta. Cały proces podlega cyfryzacji, jest jasny i instynktowny. Wystarczy tylko wrzucić fakturę do systemu online faktora. Następnym krokiem jest udzielenie kilku odpowiedzi na proste pytania. To pozwoli określić indywidualny limit faktoringowy dla przedsiębiorcy. Po przejściu pierwszego etapu, właściciel firmy wybiera termin spłaty faktury. Może to być nawet do 120 dni. Tyle czasu może mieć przedsiębiorca na odzyskanie pieniędzy od kontrahenta, jeśli ten nie zapłaci faktury na czas. W trzecim etapie następuje przyjęcie wniosku, a pieniądze za fakturę błyskawicznie trafiają na konto przedsiębiorcy.

Mikrofaktoring ma ogrom zalet dla małych i średnich przedsiębiorców, dla których płynność finansowa jest kluczem do przetrwania firmy na rynku. Dzięki faktoringowi faktura jest spłacana natychmiast, czyli nie trzeba czekać na to, aż koszty pokryje kontrahent. To z kolei zwiększa możliwości firmy na rozwój. Stały dopływ gotówki to dla każdego przedsiębiorstwa możliwość inwestycji, szkoleń pracowników czy zakupu niezbędnego sprzętu. To wszystko zwiększa możliwości przedsiębiorstwa na rynku. I trzeci argument – faktoring pozwala zachować dobrą reputację. Przedsiębiorca nie zalega z pensjami ani niezbędnymi opłatami. To ważne dla każdej firmy.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Finiata

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.