Po taniości firma z Gdyni wystrzeli w kosmos pierwszą polską rakietę. Oby nie nazywała się Bigos, jak poprzedniczka

Pracownicy SpaceForest, z rakietą swojego pomysłu.
Pracownicy SpaceForest, z rakietą swojego pomysłu. Fot. Facebook
Gdyńska firma SpaceForest to jedna z najprężniejszych firm z polskiej „branży kosmicznej”. Do tej pory celowała w tworzeniu mniejszych rakiet – jak Candle-2, czy skonstruowany w 2015 roku „Bigos”. Jej projekt SIR właśnie zdobył finansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w ramach programu „Szybka Ścieżka”.

SIR to skrót od „Suborbital Inexpensive Rocket” – Niedrogiej Rakiety Suborbitalnej. Można przyjąć, że to poczucie humoru inżynierów z Gdańska, ale w gruncie rzeczy chodzi o coś więcej. Ich projekt zakłada budowę 10-metrowej rakiety, która mogłaby wznieść się na wysokość 150 kilometrów nad powierzchnię globu i wynieść tam 50-kilogramowy ładunek. A na koniec – wrocić na Ziemię. W sam raz, żeby świadczyć usługi związane np. z transportem niedużych satelitów.

Budowa SIR ma wystartować już w przyszłym roku, a start – w 2022 r. – Teraz czeka nas solidna reorganizacja, zarówno przestrzeni projektowej, jak i warsztatowej, tak, abyśmy zwarci i gotowi ruszyli z projektem – informują twórcy na swoim profilu na Facebooku. – Dziesięciometrowy kolos zapewni korzystne pod kątem kosztów warunki do badań w mikrograwitacji, niezbędne dla rodzącego się przemysłu kosmicznego w Polsce. Z racji podejścia projektowego design to cost, rakieta będzie atrakcyjna kosztowo także dla podmiotów zagranicznych – ma bowiem zaoferować najniższe ceny takich usług na świecie – dodają.

Konstrukcja ma być oparta na skonstruowanym w Gdyni silniku hybrydowym. Odzyskiwana ma być całość konstrukcji – zarówno część silnikowa, jak i ładunkowa.

Zlokalizowana w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym firma specjalizuje się w opracowywaniu i komercjalizacji technologii związanych z technikami mikrofalowymi, sztuczną inteligencją, technologiami elektronicznymi i rakietowymi.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.