W 2018 roku nasze portfele mogą się znacząco uszczuplić. Pokus nie zabraknie, na rynku pojawią się też nowi gracze

W przyszłym roku nowe firmy zawalczą o zawartość naszych portfeli.
W przyszłym roku nowe firmy zawalczą o zawartość naszych portfeli. Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta
Wzrost płac, rozbudowane programy socjalne, konsumpcja ciągnąca całą gospodarkę – trudno o lepsze warunki do wejścia na polski rynek. Nic zatem dziwnego, że do debiutu na polskim rynku szykują się kolejne firmy. Oto przegląd najważniejszych – spośród tych już zapowiedzianych – wydarzeń na polskim rynku w 2018 roku.

Najwięcej emocji czeka zapewne handel. W nadchodzącym roku czekają nas przynajmniej dwa mocne debiuty. Pierwszym jest pojawienie się niemieckiej sieci Tedi, gdzie będzie można kupić zarówno elektronikę, narzędzia, jak i zabawki. Sieć bardzo dynamicznie rozwija się w całej Europie, ma już 1600 sklepów i od pewnego czasu funkcjonuje na jednym z naszych sąsiednich rynków – na Słowacji. Eksperci nie ukrywają, że o polskiego konsumenta będzie musiała zawalczyć niskimi cenami.
Pod tym akurat względem będzie się musiała zmierzyć z innym nowym graczem – irlandzką siecią Dealz, która funkcjonuje zgodnie z formułą „wszystko za 1,5 euro”. Irlandczycy zaczęli już rekrutację do pierwszych salonów swojej sieci, więc otwarcia jej pierwszych sklepów należy się spodziewać w ciągu kilku miesięcy.

Prawdziwe trzęsienie ziemi może czekać branżę transportową. Po pierwsze, już w kwietniu na naszym niebie pojawi się nowy przewoźnik – tanie linie lotnicze ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, flydubai. Na początek linie będą obsługiwać loty z Krakowa do Dubaju, przez siedem dni w tygodniu. Ale można zakładać, że to początek: linie obsługują dziś w sumie 85 połączeń i współpracują z „dużym bratem” – Emirates, więc zapewne i oferta wkrótce się poprawi.
Podobnie na torach i na drogach. Swój debiut zapowiada przewoźnik kolejowy Leo Express, który po pięciu latach istnienia przejął już jednego z konkurentów w Niemczech i uzyskał niezbędne pozwolenia na działalność w Polsce. Jego składy mają jeździć do Pragi. Z kolei na szosach, o czym niedawno poinformowany, ma się pojawić niemiecka marka FlixBus, która w szybkim tempie zastąpi Polskiego Busa.

Spore zamieszanie nastąpi w branży nowych technologii – i nie mówimy tu o tradycyjnym dorocznym wysypie nowych modelów najpopularniejszych urządzeń. W 2018 roku ma się pojawić m.in. Android Go – wersja systemu operacyjnego Android zaprojektowana na potrzeby słabych czy starych urządzeń mobilnych. Nowy system nie tylko poprawi działanie smartfonów kupionych kilka lat temu, ale i wielu tańszych urządzeń, jakie wciąż można znaleźć na sklepowych półkach.
Na początku przyszłego roku na polskim rynku może się wreszcie pojawić usługa Apple Pay – w skrócie: płacenie przy użyciu iPhone'a. Jak twierdzą branżowe media, Apple negocjuje już w tej sprawie z grupą polskich banków. Do Europy – a więc i na polski rynek – wkracza też popularny producent smartfonów zza Wielkiego Muru: Vivo. Jego urządzenia są tanie, podbiły Chiny i Indie, a jednocześnie na tyle solidne, że uchodzą za w miarę solidną „średnią półkę”.


Oczywiście, dla miłośników wyrafinowanej, klasycznej technologii też coś się znajdzie: na drogi ma wjechać Morgan EV3: trzykołowe, elektryczne auto o bardzo ciekawym designie – i w astronomicznej cenie, bo nowy Morgan może kosztować około 176 tysięcy złotych.

Dynamiczny rok czeka też zapewne rynek mediów. Już w lutym w ręce czytelników – a przede wszystkim: czytelniczek – trafi polska edycja magazynu „Vogue”. Mniej więcej w tym samym czasie, w ofercie sieci kablowych powinien pojawić się nowy kanał dziecięcy – Nicktoons – adresowany do widowni w wieku 4-10 lat.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.