Polska wprowadzi podatek od bitcoinów? „Obrażanie się na to nic nie da”

Jedna z sejmowych komisji pracuje właśnie nad uregulowaniem prawnym tematu kryptowalut. Zdaniem jej przewodniczącego, Wojciecha Murdzka (PiS), wskazane byłoby wprowadzenie podatku od zysków czerpanych z obrotu wirtualnymi walutami
Jedna z sejmowych komisji pracuje właśnie nad uregulowaniem prawnym tematu kryptowalut. Zdaniem jej przewodniczącego, Wojciecha Murdzka (PiS), wskazane byłoby wprowadzenie podatku od zysków czerpanych z obrotu wirtualnymi walutami Cezary Aszkiełowicz/Agencja Gazeta; 123rf.com
Jedna z sejmowych komisji pracuje właśnie nad uregulowaniem prawnym tematu kryptowalut. Zdaniem jej przewodniczącego, Wojciecha Murdzka (PiS), wskazane byłoby wprowadzenie podatku od zysków czerpanych z obrotu wirtualnymi walutami.

Instytucje państwowe nad Wisłą odnoszą się do kryptowalut z dużym sceptycyzmem. Narodowy Bank Polski i Komisja Nadzoru Finansowego zauważają, że bitcoin, litecoin czy ether nie są w żaden sposób powiązane z instytucjami finansowymi i płatniczymi
i nikt nie ma nad nimi kontroli. KNF i NBP rozpoczęły nawet kampanię „Uważaj na kryptowaluty”. – W większości przypadków nie wiadomo, kto stoi za daną „walutą” wirtualną, ponieważ działa ona według komputerowego programu, algorytmu – czytamy na oficjalnej stronie programu.

Nieco innego zdania jest przewodniczący nadzwyczajnej komisji sejmowej ds. deregulacji Wojciech Murdzek. – Bitcoin, czy nam to się podoba, czy nie, jest zjawiskiem ogólnoświatowym (...) Obrażanie się na to nic nie da – dalej będzie miał się dobrze. Raczej trzeba uczyć, jak się z nim obchodzić, niż straszyć – zauważył w rozmowie z PAP.

Poseł PiS proponuje, by wprowadzić regulacje w miejscach, w których dochodzi do wymiany wirtualnych pieniędzy na tradycyjne. Jest jednocześnie zwolennikiem opodatkowania tej sfery. – W świecie kryptowalut pojawiają się już duże zyski, a ludzie zaangażowani w ten rynek chcieliby być w porządku wobec państwa i płacić od tych zysków podatki – przekonuje.


Jeżeli komisji udałoby się przekonać do takiego pomysłu Ministerstwo Finansów, Polska mogłaby stać się jednym z pierwszych państw, które planują obłożenie daniną zysków z handlem kryptowalutą. Wprowadzenia podobnego podatku domagały się również niedawno władze Korei Południowej.

źródło: TVN24bis/PAP
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.