Naukowcy w 35-sekund pokazują, dlaczego białe święta odchodzą w zapomnienie. Ich produkcja robi furorę

Michał Łepecki/Agencja Gazeta
Krótkie, dosadne i przekonujące – takimi trzema przymiotnikami można by określić animację opublikowaną przez naukowców z czasopisma Scientific American. Twórcy  najstarszego amerykańskiego miesięcznika popularnonaukowego pokazują na swoim fanpage'u, w jak szybkim tempie postępuje globalne ocieplenie.

Na animacji zostały zaprezentowane średnie roczne temperatury dla wszystkich państw świata od 1900 roku do teraz. Autorem filmu jest Antti Lipponen, z Fińskiego Instytutu Meteorologii. - Nie ma pojedynczych krajów wyraźnie wyróżniających się na wykresie. Ocieplenie jest naprawdę globalne, nie lokalne – zauważa naukowiec.

Ostatnie trzy lata były najgorętszymi, jakie kiedykolwiek nagraliśmy. W wielu krajach odnotowaliśmy o ponad 2 °C wyższą temperaturę niż tę z linii bazowej z lat 1951-1980, która została użyta w grafice – zauważają dorzucają do tego autorzy artykułu w Scientific American.

Produkcja robi w sieci oszałamiającą karierę. W ciągu pierwszego tygodnia miała ponad 1,3 mln wyświetleń, 9 tys. interakcji i niemal 13 tys. udostępnień.
A Century of Global Warming, in Just 35 Seconds

One of the most-watched science videos of 2017. This animation, the "Temperature Circle," shows every nation on the planet is now in the red. http://bit.ly/2ulfen3

Opublikowany przez Scientific American na 19 grudnia 2017


Z drugiej strony, jak tłumaczył nam prof. Szymon Malinowski z Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego: "Globalne ocieplenie wbrew temu, co sądzi o nim części ludzi, nie wiąże się z równomiernym wzrostem temperatury, tylko z większością zmiennością zjawisk.
Skrajnie niskie temperatury są równie prawdopodobne co kiedyś, te ciepłe znacznie bardziej prawdopodobne". Niewykluczone więc, że od czasu do czasu pogoda zaskoczy nas jeszcze...gigantyczną śnieżycą.


źródło: Scientific American
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.