iPhone X stanął Apple kością w gardle. Niepisany rozejm rynkowych potentatów zerwany

Sklep Apple w Berlinie.
Sklep Apple w Berlinie. Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta
Na giganta z Cupertino spada cios za ciosem. Amerykanie świętują Boże Narodzenie tylko przez jeden dzień, więc pierwszy cios spadł na nich, gdy Polacy wstawali od świątecznych stołów: akcje koncernu poleciały wczoraj w dół o 3 proc. Gwoździem do trumny mogą okazać się doniesienia, że Samsung przyspieszy rynkowy debiut swojego Galaxy S9.

Wahnięcie cen akcji Apple zawdzięcza rewizji prognoz: wcześniej firma zapowiadała, że sprzeda 50 milionów sztuk najświeższego modelu iPhone'a. Firmowy dział sprzedaży musiał jednak pogodzić się z porażką – wczoraj koncern zrewidował swoje prognozy do 30 milionów sztuk. Choć iPhone X nie jest złym telefonem, ale tym razem zawiódł też łańcuch dostaw i seria niefortunnych przypadków, o których chętnie donosiły media.

Ale to zaledwie początek kłopotów, które są dopiero przed producentem iPhone'ów. Model X w tej chwili jest niekwestionowanym liderem rynku – i tak miało być jeszcze przez kilka miesięcy, do chwili debiutu Samsunga Galaxy S9.

Tymczasem południowokoreańska gazeta ET News twierdzi, że rodzimy potentat technologiczny przyspiesza właśnie proces produkcji tych telefonów: kontrakty na części zostały już podpisane, w styczniu rusza produkcja, premiera modeli S9 i S9+ odbędzie się podczas organizowanego pod koniec lutego Mobile World Congress w Hiszpanii. Ba, być może Samsung pominie wręcz etap przedsprzedaży i rzuci nowe smartfony do sklepów już na początku marca.

Co to oznacza dla Apple? Przede wszystkim fakt, że okres, w którym króluje na rynku kurczy się z jakichś trzech miesięcy do sześciu tygodni. Pierwszych reklam S9 należy się bowiem spodziewać już w lutym. To zerwanie niepisanego rozejmu między dwoma rywalami: z reguły Apple, debiutując w październiku (a tegoroczna premiera iPhone'a X i tak była ciut opóźniona) rządził zimą i wiosną. Flagowe modele Samsunga pojawiały się wczesnym latem i „rządziły” na rynku do jesieni. Tym razem tak nie będzie.


źródło: bgr.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.