iPhone X stanął Apple kością w gardle. Niepisany rozejm rynkowych potentatów zerwany

Sklep Apple w Berlinie.
Sklep Apple w Berlinie. Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta
Na giganta z Cupertino spada cios za ciosem. Amerykanie świętują Boże Narodzenie tylko przez jeden dzień, więc pierwszy cios spadł na nich, gdy Polacy wstawali od świątecznych stołów: akcje koncernu poleciały wczoraj w dół o 3 proc. Gwoździem do trumny mogą okazać się doniesienia, że Samsung przyspieszy rynkowy debiut swojego Galaxy S9.

Wahnięcie cen akcji Apple zawdzięcza rewizji prognoz: wcześniej firma zapowiadała, że sprzeda 50 milionów sztuk najświeższego modelu iPhone'a. Firmowy dział sprzedaży musiał jednak pogodzić się z porażką – wczoraj koncern zrewidował swoje prognozy do 30 milionów sztuk. Choć iPhone X nie jest złym telefonem, ale tym razem zawiódł też łańcuch dostaw i seria niefortunnych przypadków, o których chętnie donosiły media.

Ale to zaledwie początek kłopotów, które są dopiero przed producentem iPhone'ów. Model X w tej chwili jest niekwestionowanym liderem rynku – i tak miało być jeszcze przez kilka miesięcy, do chwili debiutu Samsunga Galaxy S9.

Tymczasem południowokoreańska gazeta ET News twierdzi, że rodzimy potentat technologiczny przyspiesza właśnie proces produkcji tych telefonów: kontrakty na części zostały już podpisane, w styczniu rusza produkcja, premiera modeli S9 i S9+ odbędzie się podczas organizowanego pod koniec lutego Mobile World Congress w Hiszpanii. Ba, być może Samsung pominie wręcz etap przedsprzedaży i rzuci nowe smartfony do sklepów już na początku marca.

Co to oznacza dla Apple? Przede wszystkim fakt, że okres, w którym króluje na rynku kurczy się z jakichś trzech miesięcy do sześciu tygodni. Pierwszych reklam S9 należy się bowiem spodziewać już w lutym. To zerwanie niepisanego rozejmu między dwoma rywalami: z reguły Apple, debiutując w październiku (a tegoroczna premiera iPhone'a X i tak była ciut opóźniona) rządził zimą i wiosną. Flagowe modele Samsunga pojawiały się wczesnym latem i „rządziły” na rynku do jesieni. Tym razem tak nie będzie.


źródło: bgr.com
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.