Rząd chce odkupić legendarną polską firmę. Zapłaci kilka milionów więcej, niż zyskano na jej sprzedaży

Minister Gliński finalizuje ponoć odkupienie "Polskich Nagrań" od wytwórni Warner Music Poland
Minister Gliński finalizuje ponoć odkupienie "Polskich Nagrań" od wytwórni Warner Music Poland Foto: Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego finalizuje ponoć kupno "Polskich Nagrań". Kilka lat temu firma mająca archiwum liczące 40 tysięcy historycznych nagrań trafiła w ręce wytwórni Warner Music. Minister Gliński chce ją odzyskać.

Negocjacje toczą się od września 2017 roku. Polskie Nagrania upadły, bo nie płaciły tantiem wykonawcom i ich rodzinom. Przegrały na przykład proces ze spadkobiercami Anny German, której nagrania sprzedawały. Podobnych spraw było więcej, Polskie Nagrania upadły i zostały wystawione na licytację.

W 2015 roku firmę kupiła wytwórnia Warner Music. W ten sposób stała się też posiadaczem archiwum liczącego 40 tysięcy nagrań – między innymi największych szlagierów polskiej muzyki rozrywkowej, konkursów chopinowskich, wykonaniami muzyki klasycznej z lat 50. i 60., jazzem czy płytami dla dzieci. Polskie Nagrania kosztowały amerykańską wytwórnię 8,1 mln złotych.

Nie wiadomo na razie za ile rząd zamierza odkupić legendarną firmę. Specjaliści przewidują, że cena sięgnie kilkunastu milionów złotych, bo wytwórnia Warner Music włożyła sporo pracy w odświeżenie archiwum.

Założone w 1956 r. Polskie Nagrania to najstarsza krajowa wytwórnia płytowa. Do lat 80 była monopolistą na naszym rynku. Jeśli transakcja dojdzie do skutku, Polskie Nagrania zostaną zrenancjonalizowane i staną się wedle Ministerstwa Kultury "własnością wszystkich obywateli".


źródło: pb.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Coraz częściej pod sztandarem walki z terroryzmem, w tym również cyberterroryzmem, przeprowadza się zmiany w prawie, które rozpoczynają dyskusję nad prawem do prywatności i wzajemnym stosunkiem obu wartości. Czy zawsze jednak mamy do czynienia z ingerencją w prywatność jednostki przy okazji zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa?

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.